Reklama

Muzeum w Przemyślu pod skrzydłami marszałka i ministra, a w Rzeszowie duży festiwal muzyczny!

Opublikowano:
Autor:

Muzeum w Przemyślu pod skrzydłami marszałka i ministra, a w Rzeszowie duży festiwal muzyczny! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Nowy rok będzie przełomowy dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Wojewódzka dotychczas instytucja, od 1 stycznia będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę podpisali dziś w ministerstwie wicepremier Piotr Gliński i marszałek Władysław Ortyl. Ponadto w ministerstwie podpisano list intencyjny ws. organizacji konkursu moniuszkowskiego w Rzeszowie.

Dzisiejsze porozumienie oznacza dla przemyskiej instytucji nie tylko większy prestiż i znaczenie, ale także pokaźniejsze wsparcie finansowe. Ministerstwo deklaruje, że przekazywać będzie placówce 1,3 mln złotych rocznie.

Podpisana umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Jest to kontynuacja działań zapowiedzianych 1 września 2018 roku. Wtedy, przy udziale Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w muzeum podpisano list intencyjny dotyczący współprowadzenia instytucjimiędzy ministerstwem a samorządem. 

- Chciałbym podziękować panu premierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego za decyzję, marszałkowi województwa i Sejmikowi Województwa Podkarpackiego za przychylność i za taki ambitny plan. Podkarpacie, stara ziemia przemyska jeszcze z czasów IRzeczypospolitej, rozciągająca się od Stryja aż po Tarnogród czy Świlczę za Rzeszowem, to miejsca, z których wyłania się wielka różnorodność kultury i dobrych tradycji starej Rzeczpospolitej – podkreślał marszałek Marek Kuchciński.

- To są miejsca, które jeszcze 300, 400 lat temu były częścią Polski, przykuwają uwagę uczonych i turystów. Przemyśl jest w tej chwili najbardziej na wschód położonym miastem, w którym są zabytki architektury sakralnej murowane, najstarsze, romańskie przedromańskie –dodał Marek Kuchciński.

- Niezwykle ważną kwestią dla samorządu województwa jest dziedzictwo narodowe i kultura. Na Podkarpaciu chcemy to dziedzictwo kulturowe wiązać z innowacjami, z rozwojem przemysłu - i to się nam udaje. To, że jesteśmy konserwatywni, że szanujemy wszystko to, co u podstaw dobrego życia i funkcjonowania ma miejsce, to w ogóle nie przeszkadza temu, żeby dynamicznie się rozwijać, to wręcz pasuje do siebie. Dzisiaj przemyskie muzeum, które jest naszą chlubą zyskuje możnego i prestiżowego patrona. Dzięki temu będzie mogło wkroczyć na kolejny etap swojego rozwoju. Dziękuję tym wszystkim, którzy pracują na rzecz muzeum, które z roku na rok staje się atrakcyjniejsze dla odwiedzających – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- Gratuluję samorządowi województwa podkarpackiego znakomitej pracy i szacunku dla narodowego dziedzictwa. To już czwarta instytucja kultury po zamku w Łańcucie, Filharmonii Podkarpackiej i Muzeum im. Ulmów, którą będziemy współprowadzić – podkreślał wicepremier Piotr Gliński.

Powstałe na początku XX wieku z inicjatywy miłośników historii i kultury Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu od początków swojego istnienia gromadziło wszelkie materialne ślady zaświadczające o wielokulturowym i wielonarodowym charakterze terenów swojego oddziaływania. Owoce są dziś niezwykle bogate zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki, rzemiosła i przyrody oraz pokaźna biblioteka z kolekcją starodruków. Zbiory te znalazły swoje należne miejsce w pierwszym po II wojnie światowej nowo wybudowanym i nowoczesnym gmachu muzeum. Są one obecnie eksponowane na różnych wystawach w trzech budynkach muzealnych zlokalizowanych na Starym Mieście 
w Przemyślu. Szczególnej uwadze należy polecić jeden z oddziałów przemyskiej placówki czyli Muzeum Dzwonów i Fajek, które w unikatowy sposób dokumentuje tradycje fajkarskie i ludwisarskie pogranicza wschodniego. 

Dziś także w ministerstwie podpisano list intencyjny ws. organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Jego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, wspólnie z Filharmonią Podkarpacką. Stąd też pod listem intencyjnym, oprócz wicepremiera Piotra Glińskiego i marszałka Władysława Ortyla, swoje podpisy złożyli Maxymilian Bylicki - dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca oraz Marta Wierzbieniec – dyrektor Filharmonii Podkarpackiej. 

 Konkurs odbędzie się we wrześniu przyszłego roku, a jego nadrzędnym celem jest promocja muzyki polskiej XIX i XX wieku – stąd w jego programie znajdą się wyłącznie dzieła polskich twórców, często niesłusznie pomijane w ofertach koncertowych artystów czy instytucji artystycznych. Ważnym zadaniem jest także promowanie utalentowanych muzyków, którzy wykonują mniej znane dzieła kompozytorów polskich. W 2019 r. konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: solowej – pianiści i kameralnej (od duetów po składy kilkunastoosobowe). Zamierzeniem organizatorów jest, aby Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie organizowany był w cyklu dwuletnim i w kolejnych edycjach przeznaczony dla różnych obsad wykonawczych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE