Reklama

Reklama

Mielecka Grupa Literacka "Słowo" spotkała się po raz kolejny. Wspominali życie i twórczość poety Wiesława Kulikowskiego

Opublikowano: ndz, 29 sie 2021 08:55
Autor: | Zdjęcie: Mielecka Grupa Literacka "Słowo"

Mielecka Grupa Literacka "Słowo" spotkała się po raz kolejny. Wspominali życie i twórczość poety Wiesława Kulikowskiego - Zdjęcie główne

Wspominali życie i twórczość poety Wiesława Kulikowskiego | foto Mielecka Grupa Literacka "Słowo"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 27 sierpnia 2021 roku w Hotelu Polskim odbyły się drugie w tym roku warsztaty poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej "Słowo" TMZM. Tematem warsztatów było życie i twórczość pochodzącego z Mielca i niedawno zmarłego wybitnego poety Wiesława Kulikowskiego. Warsztaty poprowadził utalentowany poeta młodego pokolenia, prozaik, polonista, dziennikarz, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim Piotr Durak, który jest także członkiem MGL "Słowo" .

W warsztatach wzięli udział członkowie MGL "Słowo", a gościem specjalnym była siostrzenica śp. Wiesława Kulikowskiego Agata Wróblewska. Spotkanie rozpoczęli prezes TMZM Janusz Chojecki oraz prezes MGL 'Słowo" Aleksandra Piguła oddając cześć wielkiemu zmarłemu poecie minutą ciszy.

PRZECZYTAJ TEŻ:
WYPADEK na moście. Zderzenie motocykla i osobówki


Prowadzący warsztaty Piotr Durak w pierwszej części przedstawił poetycką biografię Wiesława Kulikowskiego zwracając uwagę słuchaczy w jak trudnych czasach przyszło żyć i tworzyć Wiesławowi Kulikowskiemu. Wspominał o trudnym dzieciństwie na Kresach Wschodnich , wczesnej stracie ojca, ogromnym poświęceniu matki w wychowaniu przyszłego poety i jego siostry oraz emocjonalnej więzi, której ślady obecne są w całej twórczości Kulikowskiego.


Kolejnym wątkiem wykładu Piotra Duraka były studia Wiesława Kulikowskiego w Lublinie i pierwsze publikacje, przyjaźń z plastykiem Żurawskim, Iwaszkiewiczem Przybosiem, Grochowiakiem, Nowakiem i Stachurą.


Uczestnicy warsztatów brali udział w dyskusji, a siostrzenica poety przytoczyła kilka osobistych wspomnień, między innymi o ogromnej pasji Kulikowskiego jaką była muzyka poważna. Nie zabrakło też wspomnień o ukochanej żonie Wiesława Annie. W drugiej części warsztatów uczestnicy analizowali wiersze Kulikowskiego i próbowali stworzyć własne utwory.


Były to bardzo odkrywcze i twórcze warsztaty, niezwykle emocjonalne, gdyż każdy z uczestników miał swoje wspomnienia i swoje przeżycia związane z Wiesławem Kulikowskim, z którym jeszcze tak niedawno mieliśmy okazję porozmawiać. Dzisiaj pozostają tylko genialne wiersze i pamięć o wielkim mieleckim poecie.


- Jak wykorzystamy spuściznę, którą nam pozostawił śp. Wiesław Kulikowski zależy tylko od nas. Będziemy wracać pamięcią do warsztatów z Wiesławem Kulikowskim, a także do warsztatów Piotra Duraka, któremu z całego serca dziękuję za wielki profesjonalizm i ciepło z jakim wprowadził uczestników warsztatów w świat poezji Wiesława Kulikowskiego. - powiedziała Aleksandra Piguła, prezes Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.