Reklama

Mielecka Grupa Literacka "Słowo" spotkała się po raz kolejny. Wspominali życie i twórczość poety Wiesława Kulikowskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Mielecka Grupa Literacka "Słowo"

Mielecka Grupa Literacka "Słowo" spotkała się po raz kolejny. Wspominali życie i twórczość poety Wiesława Kulikowskiego - Zdjęcie główne

Wspominali życie i twórczość poety Wiesława Kulikowskiego | foto Mielecka Grupa Literacka "Słowo"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 27 sierpnia 2021 roku w Hotelu Polskim odbyły się drugie w tym roku warsztaty poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej "Słowo" TMZM. Tematem warsztatów było życie i twórczość pochodzącego z Mielca i niedawno zmarłego wybitnego poety Wiesława Kulikowskiego. Warsztaty poprowadził utalentowany poeta młodego pokolenia, prozaik, polonista, dziennikarz, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim Piotr Durak, który jest także członkiem MGL "Słowo" .

W warsztatach wzięli udział członkowie MGL "Słowo", a gościem specjalnym była siostrzenica śp. Wiesława Kulikowskiego Agata Wróblewska. Spotkanie rozpoczęli prezes TMZM Janusz Chojecki oraz prezes MGL 'Słowo" Aleksandra Piguła oddając cześć wielkiemu zmarłemu poecie minutą ciszy.


Prowadzący warsztaty Piotr Durak w pierwszej części przedstawił poetycką biografię Wiesława Kulikowskiego zwracając uwagę słuchaczy w jak trudnych czasach przyszło żyć i tworzyć Wiesławowi Kulikowskiemu. Wspominał o trudnym dzieciństwie na Kresach Wschodnich , wczesnej stracie ojca, ogromnym poświęceniu matki w wychowaniu przyszłego poety i jego siostry oraz emocjonalnej więzi, której ślady obecne są w całej twórczości Kulikowskiego.


Kolejnym wątkiem wykładu Piotra Duraka były studia Wiesława Kulikowskiego w Lublinie i pierwsze publikacje, przyjaźń z plastykiem Żurawskim, Iwaszkiewiczem Przybosiem, Grochowiakiem, Nowakiem i Stachurą.


Uczestnicy warsztatów brali udział w dyskusji, a siostrzenica poety przytoczyła kilka osobistych wspomnień, między innymi o ogromnej pasji Kulikowskiego jaką była muzyka poważna. Nie zabrakło też wspomnień o ukochanej żonie Wiesława Annie. W drugiej części warsztatów uczestnicy analizowali wiersze Kulikowskiego i próbowali stworzyć własne utwory.


Były to bardzo odkrywcze i twórcze warsztaty, niezwykle emocjonalne, gdyż każdy z uczestników miał swoje wspomnienia i swoje przeżycia związane z Wiesławem Kulikowskim, z którym jeszcze tak niedawno mieliśmy okazję porozmawiać. Dzisiaj pozostają tylko genialne wiersze i pamięć o wielkim mieleckim poecie.


- Jak wykorzystamy spuściznę, którą nam pozostawił śp. Wiesław Kulikowski zależy tylko od nas. Będziemy wracać pamięcią do warsztatów z Wiesławem Kulikowskim, a także do warsztatów Piotra Duraka, któremu z całego serca dziękuję za wielki profesjonalizm i ciepło z jakim wprowadził uczestników warsztatów w świat poezji Wiesława Kulikowskiego. - powiedziała Aleksandra Piguła, prezes Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy