Reklama

Królewska galeria w gminie Mielec [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 29 kwi 2022 12:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec 28 kwietnia otwarto wystawę malarstwa Ryszarda Serafina pt. „Poczet Władców Polski inspirowany rysunkami Jana Matejki”. Na obrazach wykonanych w technice oleju na płótnie zobaczyć można 44 królów i książąt polskich, w tym 4 księżne i królowe.

Wernisaż rozpoczął się od przybliżania zebranym postaci i dotychczasowej twórczości Ryszarda Serafina, którą przedstawił dyrektor SOKiS Damian Małek. Wśród obecnych w chorzelowskiej Galerii znaleźli się przyjaciele, rodzina, lokalni twórcy, a także uczestnicy zajęć plastycznych. 

 - Pomysł na namalowanie władców Polski zrodził się w mojej głowie jeszcze w latach sześćdziesiątych, kiedy to w mieleckiej Sali Królewskiej odbierałem bilet do wojska. Zainspirowały mnie znajdujące się tam obrazy i stwierdziłem, że kiedyś i ja muszę namalować swoją wersje Pocztu Władców Polski inspirowanych Janem Matejką. Chwile to jednak potrwało, ale udało mi się zrealizować kolejny twórczy cel. Nie wiem co będzie dalej, ale jak Bóg pozwoli to chciałbym się skupić na postać świętych i motywach chrześcijańskich - zdradził artysta. 

- Chce przede wszystkim pogratulować, bo tak jak widzimy to okazałe dzieła, które powstały w niezwykle krótkim czasie. Dane jest mi odwiedzać Ryszarda w jego domu, bo traktuje go jako przyjaciela i muszę Państwu powiedzieć, że jest to nie tylko artysta, ale i gawędziarz w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Możemy spędzić ze sobą dwie, trzy, a nawet cztery godziny i ciągle jest o czym rozmawiać. Poza malarstwem interesuje się wieloma tematami w których jest naprawdę dobry, dlatego jest dla nas „drogowskazem” i inspiracją. Dziękuję za wszystko co robisz dla naszego terenu - powiedział w trakcie wernisażu Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.  

Ryszard Serafin swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w wieku 14 lat. Początkowo były to pejzaże, martwa natura, konie i dzikie zwierzęta oraz obrazy o tematyce religijnej. Po kilkuletniej przerwie w uprawianiu malarstwa artysta na nowo odczuł potrzebę transponowania świata na język sztuki - język malarstwa. Ulubioną techniką malarską artysty jest olej na płótnie, jednakże w przeszłości eksperymentował również z malarstwem na szkle. 

Urodził się w 1945 roku w Rzędzianowicach. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Mielcu, a w trakcie zasadniczej służby wojskowej pełnił funkcję podoficera kulturalno-oświatowego Podhalańskiej Jednostki Wojskowej. Po jej zakończeniu rozpoczął prace w WSK PZL Mielec oraz Gminnej Spółdzielni w Mielcu. Jak mówi o sobie sam artysta. Malowanie sprawiało mi wielką przyjemność w okresie zimowym, latem zaś poświęcałem się pracy na kilkuhektarowym gospodarstwie. Uprawiałem kwiaty na nasiona i one były dla mnie inspiracją. Lubię również malować sceny z życia wsi, pejzaże wiejskie - wspomnienia dzieciństwa. Wieś biedna, ale radosna - taką staram się przedstawiać w moich obrazach. Bez ukończenia szkół malarskich, także można malować. W dzisiejszych czasach tematów jest wiele, ale zawsze trzeba być wiernym sobie i zachować swój świat”.

Obrazy Ryszarda Serafina poza ojczyzną znajdują się również w USA, Anglii, Niemczech Norwegii. Twórczość artysty prezentowana była na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych organizowanych przez TMZM w Mielcu, WDK w Rzeszowie oraz SOKiS w Chorzelowie.

Wystawa pt. „Poczet Władców Polski inspirowany rysunkami Jana Matejki” jest piątą indywidualną prezentacją dorobku malarskiego artysty. Zainaugurowała ona cykl obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Gminie Mielec. Można ją oglądać w Galerii chorzelowskiego Ośrodka Kultury do 27 maja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy