Reklama

Dziś finał projektu: Mielecki Teatr Radiowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziś finał projektu: Mielecki Teatr Radiowy  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Właśnie zakończył się projekt pt. „Mielecki Teatr Radiowy” realizowany przez Dom Kultury SCK. Jego uczestnikami byli uczniowie V LO, działającego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu.

Efektem końcowym projektu jest słuchowisko radiowe, które od początku do końca stworzyli uczniowie, chociaż sporą pomocą była seria warsztatów aktorskich, w jakich wzięli udział. Projekt trwał od 24 sierpnia do 18 października, a jego celem było uaktywnienie młodych mielczan, którzy interesują się teatrem i stworzenie im warunków do realizacji ich twórczych pasji.


Już w sierpniu młodzi mielczanie wzięli udział w pierwszych spotkaniach, podczas których tworzyli fundamenty historii, którą chcieli opowiedzieć, potem pisali scenariusz i nagrywali pierwsze dźwięki do słuchowiska. Akcję osadzili w Mielcu, podczas wakacyjnych miesięcy, stąd tytuł słuchowiska: „Wakacje w Mielcu”. 


Warsztaty aktorskie, które rozpoczęły się już w sierpniu, poprowadzili kolejno: mielczanin Andrzej Plata, aktor na co dzień pracujący w teatrze w Kielcach, Wojciech Ramus z Fundacji „Teatr Wyobraźni” w Baranowie Sandomierskim oraz Natalia Koza, aktorka Teatru „Maska” w Rzeszowie.


Warsztaty aktorskie miały wspomóc uczestników w uwalnianiu emocji, które w każdym z nas się kumulują, zwłaszcza w tym wyjątkowym, pełnym niepokojów czasie pandemii. Zajęcia teatralne były dobrym antidotum na frustrację związaną z kilkumiesięczną izolacją.

Młodzi ludzie uczyli się nie tylko twórczej ekspresji, ale też zapoznawali się z technikami, które pomogły im w lepszej emisji głosu, tak ważnej w realizacji słuchowiska radiowego. Dzięki „sztuczkom” aktorskim byli w stanie osiągnąć oczekiwaną siłę i barwę głosu. Natalia Koza podpowiadała uczestnikom, jak dbać o głos, jak nad nim pracować także poza zajęciami aktorskimi. 

 


Zajęcia miały też na celu pozbycie się lęku przed wystąpieniami publicznymi, koncentracji na zadaniu aktorskim, uwalnianiu wewnętrznej ekspresji, efektywnej pracy w grupie. 


Młodzi mielczanie mieli też okazję odwiedzić (22 września) Muzeum Teatru Polskiego Radia, które istnieje w Baranowie Sandomierskim i opiekuje się blisko 100-letnim dorobkiem Teatru Polskiego Radia. 


Premiera słuchowiska stworzonego w ramach projektu odbędzie się 18 października. Uczestnicy projektu zadedykowali swoją pracę rodzinnemu miastu, które w tym roku obchodzi 550-lecie lokacji. 


Wszystkich, którzy także chcieliby poznać Mielec, widziany oczami młodych zapraszamy na premierę słuchowiska „Wakacje w Mielcu" na kanale youtube Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu już 18 października (niedziela) 2020 roku.


Uczestnicy projektu pracowali pod kierunkiem polonistki Doroty Świst z V LO i z-cy  dyrektora SCK ds. Domu Kultury Justyny Pomykały –Berrached. 
Projekt „Mielecki Teatr Radiowy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 - 2021

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy