ArchiPaper to eksperymentalna opowieść architekta o architekturze. Próba odnalezienia nowych środków stylistycznych w opowiadaniu o tym obszarze sztuki. Podstawą i punktem wyjścia opracowania stała się się makieta domu projektu pracowni BXB Studio. Sfotografowany model został przetransformowany w tętniący życiem obraz, tworząc nieśpieszną, surrealistyczną opowieść zatopioną w abstrakcyjnym świecie, zbudowanym jedynie z papierowych elementów. Oniryczny, baśniowy obraz okraszony oryginalną muzyką autora.
- Pracowałem wówczas na planie filmu prezentującego dorobek twórczy mojego brata, Bogusława Barnasia, architekta, założyciela pracowni BXB studio. Podczas zdjęć miałem do dyspozycji makiety projektów, w tym model Polskiej zagrody, unikalnego, obecnie będącego już w fazie realizacji domu. A co gdyby spróbować przetransformować makietę projektu w tętniący życiem, papierowy świat? - Pomyślałem. Zadanie wydało mi się o tyle fascynujące, że sam jestem entuzjastą poszukiwania i eksperymentowania środkami stylistycznymi. Pociąga mnie łączenie mediów tradycyjnych z grafiką 3d. Animacji poklatkowej, kreskówki, metod 2d+, lustrzanki i grafiki 3d - opowiada Rafał Barnaś
ArchiPaper to niekomercyjna krótkometrażowa animacja w niekonwencjonalny sposób opowiadająca o architekturze. Projekt, którego podstawą stała się makieta domu.
Po oświetleniu i sfotografowaniu modelu, przetransformowałem go w tętniący życiem obraz, tworząc nieśpieszną, animowaną opowieść zatopioną w abstrakcyjnym świecie, zbudowanym jedynie z papierowych elementów. Dużym wyzwaniem było operowanie tak nietypowymi środkami wyrazu, zbudowanie przy ich udziale obrazu spójnego stylistycznie i kompozycyjnie.
- ArchiPaper jest zatem eksperymentem stylistycznym, próbą odnalezienia i wypróbowania alternatywnych środków wyrazu w opisie architektury, ale i moim szeroko rozumianym artystycznym wyzwaniem, zarówno w kontekście obrazu jak i muzyki, kórą napisałem, a następnie zrealizowałem samodzielnie - dodaje Rafał Barnaś
W kontekście rytmu i dynamiki tworzonego obrazu, jednym z moich założeń było odejście od współczesnych trendów intensywnego tempa narracji, stąd poszczególne, stosunkowo statyczne kadry snują swoją niedosłowną opowieść o architekturze nieśpiesznie, pozwalając widzowi zanurzyć się w abstrakcyjnej rzeczywistości.
Rafał Barnaś pochodzi z Mielca. Jest architektem, wizualizatorem, filmowcem, muzykiem, założycielem i liderem pracowni Unique Vision Studio, w której głównym polem działania jest przestrzeń identyfikacji wizualnej architektury. Twórca wizualizacji i animacji architektonicznych, filmów krótkometrażowych i wszelkich artystycznych form audio wizualnych. Trzykrotnie nominowany w ramach prestiżowego 3D Awards. W 2012 w kategorii Best Image, w 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę CG Architect 3d Awards w kategorii Best Film ( Commissioned ). W 2019 roku nominowany w kategorii Best Film Non Commissioned za animację ArchiPaper. Charakterystyczny styl zawdzięcza głębokiej postprodukcji z kreatywnym wykorzystaniem technik matte painting, 2d+, fotografii, animacji poklatkowej filmu.
NAGRODZONA ANIMACJA RAFAŁA BARNASIA
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.