Podsumowanie ubiegłego roku
Towarzystwo osiągnęło bardzo dobre wyniki finansowe, działając w trudnych warunkach obostrzeń pandemicznych, a znaczącą nadwyżkę budżetową uzyskało głównie dzięki nagrodzie finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanej na wniosek Zarządu Towarzystwa z okazji 40-lecia Klubu Środowisk Twórczych. Duże znaczenie dla rzeczowej realizacji budżetu miały dotacje otrzymane od lokalnych samorządów w rezultacie postępowań konkursowych jak też przychody z tytułu darowizn oraz sprzedaży reklam osobom prawnym.Na podkreślenie zasługuje także dobry początek roku 2021 w zakresie środków własnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.
Rok 2021 prezes Janusz Chojecki określił jako Rok Jubileuszy i przypomniał najważniejsze wydarzenia, które zostały z powodzeniem zrealizowane. - Pomimo niekorzystnych warunków epidemicznych, udało się w pełni zrealizować obydwie umowy samorządowe: przy dotacyjnym wsparciu Powiatu Mieleckiego projektu „Organizacja V edycji projektu „PZO- Sigillum Meriti Civilis”, oraz dzięki dotacji Gminy Miejskiej Mielec zrealizowano wiele innych ujętych w budżecie zadań publicznych.
Z ważniejszych projektów i zadań publicznych prezes J. Chojecki wymienił projekty i zadania zrealizowane zarówno przez poszczególne Kluby będące podmiotami organizacyjnymi Towarzystwa jak też przez Zarząd Towarzystwa:
- Klub Miłośników Lotnictwa (KML) zorganizował w dniu 03 września ub. roku X Spotkanie Lotniczych Pokoleń połączone z jubileuszem 20-lecia Klubu. Była to jedyna tego typu impreza lotnicza, z ciekawymi prezentacjami i wykładami. KML zorganizował także spotkanie z seniorami mieleckiego lotnictwa, lotniczy konkurs literacki „Na skrzydłach Dedala”, a także konkursy lotnicze dla dzieci i młodzieży.
- Mielecka Grupa Literacka SŁOWO (MGL) zrealizowała w pełni założony program rzeczowy organizując dwa warsztaty literackie, a także pamiętne jubileuszowe ( z okazji 15-lecia działalności Grupy) spotkanie poetycko-muzyczne w Sali Królewskiej PSM w Mielcu w dniu 18 września ub. roku, podczas którego promowany był aktywnie jubileuszowy Almanach pt.: „W przestrzeniach wyobraźni” opracowany przez Zarząd MGL SŁOWO i wydany przez TMZM, który cieszył się i nadal cieszy olbrzymim powodzeniem. W Almanachu swoje wiersze zaprezentowali zarówno członkowie SŁOWA jak też zaproszeni spoza Mielca znani poeci i pisarze.
- Klub Środowisk Twórczych(KŚT)- przygotował obchody jubileuszu 40-lecia Klubu, którego uroczysty finał miał miejsce w dniu 10 października ub. roku w MBP SCK, podczas którego wręczone zostały sześciu osobom( Andrzej Bednarz; Maria Alicja Korzeniowska, Jacek Krzysztofik, Piotr Pszeniczny, Halina Saj, Kazimierz Trela) prestiżowe nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego –Zasłużony dla Kultury Polskiej, oraz bardzo prestiżowa nagroda Brązowy Medal Gloria Artis prezesowi KŚT- pani Jadwidze Klaus. Promowano także podczas tej uroczystej Gali piękny jubileuszowy Album zatytułowany „Inne światła widzenie” , wydany przez TMZM głównie dzięki mecenatowi oraz finansowemu wsparciu Firmy ANKOL. W ramach Umowy z Gminą Miejską Mielec KŚT zrealizował również szereg plenerów, warsztatów i wystaw, w tym plener w Krakowie, warsztaty fotograficzne, wernisaże prac w Przecławiu, Połańcu, Mielcu, Rzeszowie.
- PIECZEŃ ZASŁUG OBYWATELSKICH (PZO) – zrealizowano dzięki dotacji Powiatu Mieleckiego V edycję cyklicznego projektu „PZO- Sigillum Meriti Civilis”. Uroczysty finał wraz z wręczeniem statuetek Pieczęci miał miejsce w Sali Królewskiej PSM w Mielcu w dniu 27 listopada 2021 r. Laureatami zostali: śp. Andrzej Kędzior oraz Józef Witek. Uroczystość wręczenia statuetek PZO uświetnił znakomity występ mielczanki pani Karoliny Szymańskiej-Maziarz – absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, która wykonała kilka klasycznych arii z repertuaru W.A. Mozarta, Antoniego Dvoraka oraz Fr. Lehara. Zaproszeni goście wysłuchali również mini koncertu w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II Stopnia w Mielcu. Finał V Edycji poprzedzony był kilkoma wykładami, a wykładowcami byli: mgr Józef Witek oraz dr Jerzy Skrzypczak.
- KLUB TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZY (KTK) zorganizował V Rajd Rrowerowy „Szlakiem mieleckich samolotów”, a także spinningowe zawody wędkarskie.
Absolutorium
Po wysłuchaniu Sprawozdań Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego prowadzący Zebranie zwrócił się o przeprowadzenie głosowania nad udzieleniem Zarządowi absolutorium, które przegłosowane zostało jednomyślnie.
Następnie prezes Janusz Chojecki przedłożył Walnemu Zebraniu projekt budżetu Towarzystwa na rok 2022, a także omówił najważniejsze przedsięwzięcia, jakie przyjęte zostały do realizacji w roku 2022. Stwierdził, iż poziom budżetu w układzie kosztowo-finansowym nie będzie odbiegał od planowanego poziomu budżetu na rok 2021 dodając, iż trudno jest dzisiaj przewidzieć wszystkie uwarunkowania, w których przyjdzie działać Zarządowi w tych bardzo niepewnych czasach.
W ujęciu podmiotowo-rzeczowym zaplanowano m.in. w Prowizorium budżetowym następujące wydarzenia:
- TMZM:
-Organizacja VI Edycji PZO
-Wydanie foto albumu z działalności TMZM w latach 2019-2022
- Organizacja spotkania wspomnieniowego „O tych co odeszli” wraz z wydaniem okolicznościowej publikacji - MGL SŁOWO:
- Benefis Eweliny Łopuszańskiej – członkini SŁOWA,
- Benefis Aleksandry Piguły- Członkini Zarządu TMZM/Prezesa SŁOWA połączony z promocją wydanego ostatnio przez Poetkę tomiku zatytułowanego „Szmaragdy”
- Udział w obchodach Światowego Dnia Poezji - KŚT:
- VII Przegląd projektu „Z nurtem Wisłoki
- Plenery artystyczne: w Kielcach, Muszynie, w Rzeszowie
- Warsztaty: plastyczne, ceramiczne
-Wernisaże wystaw artystów zrzeszonych w KŚT: w Chorzelowie, Grochowym, Galerii MBP SCK w Mielcu (doroczna wystawa) - KML: - zorganizowanie XII Lotniczego Spotkania Pokoleń
- zorganizowanie konkursów lotniczych dla młodzieży szkolnej - KTK:
- wycieczki do: Sandomierza i Kazimierza Dolnego
- organizacja Pikniku Rowerowego
Prezes Chojecki dodał, iż zrealizowanie zaproponowanego projektu budżetu i zawartych w nim przedsięwzięć i zadań zależeć będzie przede wszystkim od kilku warunków zewnętrznych, a przede wszystkim od niepokoju w Europie i na świecie, spowodowanego bestialską agresją putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę, warunków pandemicznych, i innych. Walne Zebranie w drodze głosowania przyjęło jednomyślnie przedłożony przeze prezesa Zarządu w imieniu całego Zarządu Towarzystwa Projekt Budżetu oraz Program działań Towarzystwa w roku 2022. Walne Zebranie przyjęło także w drodze głosowań kilka uchwał przedłożonych przez Komisję Uchwał i Wniosków dotyczących kwestii wewnętrznych Towarzystwa.
Przewodniczący Józef Witek, zamykając obrady Walnego Zebrania, pogratulował i podziękował Zarządowi za dobre wyniki osiągnięte w roku 2021 w niełatwych warunkach zewnętrznych, a także za wzorowe przygotowanie Walnego Zebrania, które trwało zaledwie jedną godzinę.
Relację przygotował Janusz Chojecki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.