Reklama

Absolutorium dla Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej za rok 2021 [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 14 mar 2022 13:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W dniu 12 marca w SCK w Mielcu odbyło się Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Poprowadził je Józef Witek, a protokołowała Jolanta Strycharz. Walne zebranie wysłuchało Sprawozdań: Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego. Sprawozdanie z działalności Zarządu przedłożył jego prezes- Janusz Chojecki. Przedstawił On osiągnięte wyniki finansowe, a także scharakteryzował najważniejsze działalności Towarzystwa w roku 2021.

Podsumowanie ubiegłego roku

Towarzystwo osiągnęło bardzo dobre wyniki finansowe, działając w trudnych warunkach obostrzeń pandemicznych, a znaczącą nadwyżkę budżetową uzyskało głównie dzięki nagrodzie finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanej na wniosek Zarządu Towarzystwa z okazji 40-lecia Klubu Środowisk Twórczych. Duże znaczenie dla rzeczowej realizacji budżetu miały dotacje otrzymane od lokalnych samorządów w rezultacie postępowań konkursowych jak też przychody z tytułu darowizn oraz sprzedaży reklam osobom prawnym.Na podkreślenie zasługuje także dobry początek roku 2021 w zakresie środków własnych zgromadzonych  na rachunkach bankowych.

Rok 2021 prezes Janusz Chojecki określił jako Rok Jubileuszy i przypomniał najważniejsze wydarzenia, które zostały z powodzeniem zrealizowane. - Pomimo niekorzystnych warunków epidemicznych, udało się  w pełni zrealizować  obydwie umowy samorządowe: przy dotacyjnym wsparciu Powiatu Mieleckiego  projektu  „Organizacja V edycji projektu „PZO- Sigillum Meriti Civilis”, oraz dzięki dotacji  Gminy Miejskiej Mielec zrealizowano wiele innych ujętych w budżecie zadań publicznych. 

 

 

 

Z ważniejszych projektów i zadań publicznych prezes J. Chojecki wymienił projekty i zadania zrealizowane zarówno przez poszczególne Kluby będące podmiotami organizacyjnymi Towarzystwa  jak też przez Zarząd Towarzystwa:

 • Klub Miłośników Lotnictwa (KML) zorganizował w dniu 03 września ub. roku X Spotkanie Lotniczych Pokoleń połączone z jubileuszem 20-lecia Klubu. Była to jedyna tego typu  impreza lotnicza, z ciekawymi prezentacjami i wykładami. KML zorganizował także spotkanie z seniorami mieleckiego lotnictwa, lotniczy konkurs literacki „Na skrzydłach Dedala”, a także konkursy lotnicze dla dzieci i młodzieży.
 • Mielecka Grupa Literacka SŁOWO (MGL) zrealizowała w pełni założony program rzeczowy organizując dwa warsztaty literackie, a także pamiętne jubileuszowe ( z okazji 15-lecia działalności Grupy) spotkanie poetycko-muzyczne w Sali Królewskiej PSM w Mielcu w dniu 18 września ub. roku, podczas którego promowany był aktywnie jubileuszowy Almanach pt.: „W przestrzeniach wyobraźni” opracowany przez Zarząd MGL SŁOWO i wydany przez TMZM, który cieszył się i nadal cieszy olbrzymim powodzeniem. W Almanachu swoje wiersze zaprezentowali zarówno członkowie SŁOWA jak też zaproszeni spoza Mielca znani poeci i pisarze.
 • Klub Środowisk Twórczych(KŚT)-  przygotował obchody jubileuszu 40-lecia Klubu, którego uroczysty finał miał miejsce w dniu 10 października ub. roku w MBP SCK, podczas którego wręczone zostały  sześciu osobom( Andrzej Bednarz; Maria Alicja Korzeniowska, Jacek Krzysztofik, Piotr Pszeniczny, Halina Saj, Kazimierz Trela) prestiżowe nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego –Zasłużony dla Kultury Polskiej, oraz bardzo prestiżowa nagroda Brązowy Medal  Gloria Artis  prezesowi KŚT-  pani Jadwidze Klaus. Promowano także podczas tej uroczystej Gali piękny jubileuszowy Album zatytułowany „Inne światła widzenie” , wydany przez TMZM  głównie dzięki mecenatowi oraz finansowemu wsparciu Firmy ANKOL. W ramach Umowy z Gminą Miejską Mielec  KŚT zrealizował również szereg plenerów, warsztatów i wystaw, w tym plener w Krakowie, warsztaty fotograficzne, wernisaże prac w Przecławiu, Połańcu,  Mielcu, Rzeszowie.
 • PIECZEŃ  ZASŁUG  OBYWATELSKICH (PZO) – zrealizowano dzięki dotacji Powiatu Mieleckiego V edycję cyklicznego projektu „PZO- Sigillum Meriti Civilis”. Uroczysty finał  wraz z wręczeniem statuetek Pieczęci miał miejsce w Sali Królewskiej PSM w Mielcu w dniu 27 listopada 2021 r. Laureatami zostali: śp. Andrzej Kędzior oraz Józef Witek.  Uroczystość wręczenia statuetek PZO uświetnił  znakomity występ mielczanki pani Karoliny Szymańskiej-Maziarz – absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, która wykonała kilka klasycznych arii z repertuaru W.A. Mozarta, Antoniego Dvoraka oraz Fr. Lehara. Zaproszeni goście wysłuchali również mini koncertu w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II Stopnia w Mielcu.  Finał V Edycji poprzedzony był kilkoma wykładami, a wykładowcami byli: mgr Józef Witek oraz dr Jerzy Skrzypczak.
 • KLUB TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZY (KTK) zorganizował V Rajd Rrowerowy „Szlakiem mieleckich samolotów”, a także spinningowe zawody wędkarskie.
Prezes Janusz Chojecki złożył wielkie podziękowania wszystkim swoim współpracownikom w Zarządzie -Koordynatorom projektów i zadań publicznych, zwłaszcza niełatwych projektów jubileuszowych. Szczególne podziękowania złożył także władzom samorządowym Miasta i Powiatu oraz wszystkim darczyńcom, sponsorom i reklamodawcom, za trudne do przecenienia wsparcie, bez którego osiągnięcie tak dobrych wyników nie byłyby możliwe. Prezes Janusz Chojecki w konkluzji sprawozdania zarządu powiedział, iż Towarzystwo przez kolejny rok kontynuowało utrwalanie swojej pozycji, nie tylko wizerunkowej czy medialnej, w środowisku Mielca oraz wśród społeczności Ziemi Mieleckiej, a także na Podkarpaciu, w kraju oraz poza jego granicami. Takie odczucie przejawiało się w różnych formach, nie tylko przez pryzmat otrzymywanych nagród i wyróżnień czy medialnych przekazów.

Absolutorium

Po wysłuchaniu Sprawozdań Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego prowadzący Zebranie zwrócił się o przeprowadzenie głosowania nad udzieleniem Zarządowi absolutorium, które przegłosowane zostało jednomyślnie.

Następnie prezes Janusz Chojecki przedłożył Walnemu Zebraniu projekt budżetu Towarzystwa na rok 2022, a także omówił najważniejsze przedsięwzięcia, jakie przyjęte zostały do realizacji w roku 2022. Stwierdził, iż poziom budżetu w układzie kosztowo-finansowym nie będzie odbiegał od planowanego poziomu budżetu na rok 2021 dodając, iż trudno jest dzisiaj przewidzieć wszystkie uwarunkowania, w których przyjdzie działać Zarządowi w tych bardzo niepewnych czasach.

W ujęciu podmiotowo-rzeczowym zaplanowano m.in. w Prowizorium budżetowym następujące wydarzenia:

 • TMZM:
  -Organizacja VI  Edycji PZO
  -Wydanie foto albumu z działalności TMZM w latach 2019-2022
  - Organizacja spotkania wspomnieniowego „O tych co odeszli” wraz z wydaniem  okolicznościowej publikacji
 • MGL SŁOWO:
  - Benefis Eweliny Łopuszańskiej – członkini SŁOWA,
  - Benefis Aleksandry Piguły- Członkini Zarządu TMZM/Prezesa SŁOWA połączony z promocją wydanego ostatnio przez Poetkę tomiku zatytułowanego „Szmaragdy”
  - Udział w obchodach Światowego Dnia  Poezji
 • KŚT:
  - VII Przegląd projektu  „Z nurtem Wisłoki
  - Plenery artystyczne: w Kielcach, Muszynie, w Rzeszowie
  - Warsztaty: plastyczne, ceramiczne
  -Wernisaże wystaw artystów zrzeszonych w KŚT: w Chorzelowie, Grochowym, Galerii MBP SCK w Mielcu (doroczna wystawa)
 • KML: - zorganizowanie XII Lotniczego Spotkania Pokoleń
              - zorganizowanie konkursów lotniczych dla młodzieży szkolnej
 • KTK:
  - wycieczki do: Sandomierza i Kazimierza Dolnego
  - organizacja Pikniku Rowerowego

Prezes Chojecki dodał, iż zrealizowanie zaproponowanego projektu budżetu i zawartych w nim przedsięwzięć i zadań zależeć będzie przede wszystkim od kilku warunków zewnętrznych, a przede wszystkim od niepokoju  w Europie i na świecie, spowodowanego bestialską agresją putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę, warunków pandemicznych, i innych. Walne Zebranie w drodze głosowania przyjęło jednomyślnie przedłożony przeze prezesa Zarządu  w imieniu całego Zarządu Towarzystwa Projekt Budżetu oraz Program działań Towarzystwa w roku 2022. Walne Zebranie przyjęło także w drodze głosowań kilka uchwał przedłożonych przez Komisję Uchwał i Wniosków dotyczących kwestii wewnętrznych Towarzystwa.Przewodniczący Józef Witek, zamykając obrady Walnego Zebrania, pogratulował i podziękował Zarządowi za dobre wyniki osiągnięte w roku 2021 w niełatwych warunkach zewnętrznych, a także za wzorowe przygotowanie Walnego Zebrania, które trwało zaledwie jedną godzinę.

Relację przygotował Janusz Chojecki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy