Reklama

50 lat historii szopek krakowskich do zobaczenia w...Mielcu!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Krakowa

50 lat historii szopek krakowskich do zobaczenia w...Mielcu! - Zdjęcie główne

szopki krakowskie zostaną zaprezentowane w Mielcu | foto Muzeum Krakowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W piątek 2 grudnia odbędzie się wernisaż wystawy szopek krakowskich. Wystawę organizuje Dom kultury SCK w Mielcu wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze eksponaty z historii ostatnich 50 lat.

Dom ukltury SCK w Mielcu zaprasza na wystawę szopek krakowskich Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które zostaną zaprezentowane tej zimy w galerii ESCEK. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe prace, zgłaszane w Konkursach Szopek Krakowskich na przestrzeni ostatnich 50 lat. Autorami są wielokrotni laureaci konkursu, m.in.: Dariusz Czyż, Antoni Wołek, Stanisław Guńkiewicz, Roman Sochacki, Bronisław Pięcik, Leszek Zarzycki. Krakowskie szopkarstwo jest fenomenem kulturowym i artystycznym, wpisanym na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 grudnia 2022 roku o godzinie 18 w galerii ESCEK Domu Kultury SCK w Mielcu. Otwarcie uświetni występ Zespołu Muzyki Dawnej „Hortus Musicus”. Ekspozycja potrwa do 15 stycznia 2023 roku.

Historia szopkarstwa sięga XIX wieku. Podczas długich, zimowych wieczorów w podkrakowskich miejscowościach zrodziła się tradycja, która stała się fenomenem kulturowym i artystycznym nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W martwym sezonie budowlanym cieśle i murarze tworzyli wyjątkowe instalacje. Niewielkie, łatwe do przenoszenia konstrukcje z czasem ewoluowały w strzeliste, wielopoziomowe i bogato zdobione budowle. Tradycyjnie były używane do odgrywania jasełek podczas kolędowania po domach. W drugiej połowie XIX wieku wykształcił się kanon szopek – były smukłymi konstrukcjami z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi.

Charakterystyczne dla szopek krakowskich są elementy nawiązujące do zabytków architektury miasta takich jak kościół Mariacki, wawelska Kaplica Zygmuntowska czy Brama Floriańska. Nie brakuje wątków znanych z legend o Smoku Wawelskim czy Lajkoniku.

Niestety, tradycja szopkarska wymierała w czasach zaborów z powodu zakazów władz. Twórczego ducha szopkarzy udało się wskrzesić, kiedy to w 1937 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu szopek krakowskich. Od 1945 roku w konkursie spośród wielu zgłaszanych propozycji wyłaniane są te najwspanialsze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy