reklama

Straż Pożarna przed 1950 rokiem. Są też strażacy z Mielca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dziś Dzień Strażaka. Zebraliśmy trochę zdjęć ze strażakami i strażą pożarną w roli głównej. Zobaczcie, jak przed laty w Polsce wyglądały strażackie auta, budynki i sami strażacy. Wśród zdjęć z Narodowego Archiwum znaleźli się też strażacy z Mielca.
reklama

4 maja Dzień Strażaka - historia

4 maja w Kościele katolickim przypada wspomnienie Świętego Floriana – patrona między innymi strażaków, dlatego ten dzień stał się Dniem Strażaka. Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. 

"W straży pożarnej, razem walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi – pożarowi – bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy i w jakim języku mówimy." - powiedział J.J. Edmondson.

W większości krajów europejskich tradycyjnie od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana, obchodzony jest: Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka. W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku

Ochotnicza Straż Pożarna w Mielcu - kiedy powstała

Ochotnicza Straż Pożarna w Mielcu tworzona była w latach 1868 – 1873 z inicjatywy Rady Gminnej w Mielcu. W 1868 r. zakupiono sporą ilość podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz powołano komisję ogniową. Rok później grupa mielczan założyła Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej w Mielcu. W tym okresie również ufundowano sztandar, wybudowano dom strażacki przy ul. J. Kilińskiego, założono bibliotekę i wyposażenie świetlicy (bilard) oraz rozszerzono ogród i założono staw. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama