Pokazy lasowiackich rzemiosł i zajęć gospodarskich był jednym z punktów niedzielnej imprezy w skansenie w Kolbuszowej. Turyści mogli zobaczyć, jak m.in. jak plecie się koszyki, wyrabia garnki, obrabia len, czy wykonuje zabawki z drewna. Kto miał więcej chęci i czasu, mógł wziąć udział w warsztatach, w trakcie których wyrabiano świece czy kwiaty z bibuły, uczono się grać na instrumentach oraz gotowano.
Na scenie w kolbuszowskim skansenie też się sporo działo i dziać jeszcze będzie (do godz. 18). W programie:
- tańce lasowiackie: Zespół Pieśni i Tańca „Kamień” z Kamienia
- fragment wesela lasowiackiego – „Zmówiny”: Zespół „Cmolasianie” z Cmolasu
- widowisko obyczajowe obrazujące codzienne życie Lasowiaków – „Jak to Górniacy się o las wadzili”: Zespół „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej
- kapele lasowiackie: Kapela Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej, Kapela z Majdanu Królewskiego, Cmolaskie Chłopoki z Kolbuszowej, Kapela Łola
- gawędy o Lasowiakach: Anna Szewczyk z Kamienia oraz Elżbieta Czachor z Kolbuszowej Górnej
Niedziela to pierwszy dzień II Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który do 18 września będzie odbywał się w północnej części województwa podkarpackiego. Turyści poznają sztukę i rzemiosło, kuchnię, zwyczaje, legendy i historię Puszczy Sandomierskiej.
Festiwal zorganizowany zostanie po części w Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej, Tarnobrzegu, Baranowie Sandomierskim, Grodzisku Dolnym, Leżajsku, Medyni Głogowskiej, Nowej Dębie oraz Stalowej Woli.
Za tydzień dwa dni imprezy w Kolbuszowej Górnej:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.