Ze szkół podstawowych zniknęły obowiązkowe zadania domowe, z listy lektur cześć pozycji, a wkrótce do lamusa mają przejść papierowe legitymacje szkolne. Od 1 września oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. To nie koniec zmian – co jeszcze szykuje MEN?
Szkoły szykują się na ciąg dalszy zmian. Wejdą w życie po wakacjach
Reforma edukacji trwa w najlepsze. Co jakiś czas resort informuje o kolejnych pomysłach, które mają uzdrowić polską szkołę. – Od 1 września rozpoczynamy drugi etap reformy wdrażającej standardy obecności specjalistów w szkołach – poinformowała wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz.
Wiąże się to z problemem dostępności nauczycieli specjalistów, zwłaszcza psychologów. Aktualizujemy informacje o sytuacji w poszczególnych województwach – zapewniła.
Temat ten omawiany był podczas spotkania kuratorów oświaty z przedstawicielki kierownictwa MEN. Wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz zapewniła, że zostaną podjęte zdecydowane działania, by zapewnić obecność psychologów w szkołach. – To niezwykle ważne, ponieważ dotyczy wrażliwych kwestii związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem uczniów – mówiła.
Konkrety: wzrost z 4,9 tys. do 11 tysięcy oraz podwyżki. To wystarczy?
Resort przypomniał, że w ramach poprawy dostępu do pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży od 1 września 2022 r. rozpoczęło się wdrażanie "pierwszego etapu standaryzacji zatrudniania w przedszkolach i szkołach nauczycieli specjalistów". Jak przypomniano, standardy określają minimalny wymiar zatrudniania nauczycieli specjalistów w ogólnodostępnych i integracyjnych przedszkolach, szkołach oraz zespołach tych przedszkoli i szkół. II etap rozpocznie się od 1 września 2024 r. Jak te urzędnicze określenia mają się przełożyć na realne zmiany w szkołach?
Zatrudnienie psychologów w szkołach wzrosło z 4,9 tys. etatów w roku szkolnym 2021/2022 do ponad 11 tys. etatów w roku szkolnym 2023/2024. Niewątpliwie przyczyniły się do tego podwyżki dla nauczycieli, które objęły również nauczycieli specjalistów, w tym psychologów – mówiła wiceminister Izabela Ziętka.
Przypomniała, że nauczyciele specjaliści, poza udzielaniem bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom w trakcie bieżącej pracy, wspierają także innych nauczycieli oraz rodziców w formie porad i konsultacji.
Rok szkolny 2024/25 rozpocznie się w poniedziałek, 2 września i potrwa do 27 czerwca 2025 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.