reklama
reklama

Chcesz się nauczyć strzelać za darmo? Sprawdź krok po kroku, jak to zrobić

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Chcesz się nauczyć strzelać za darmo? Sprawdź krok po kroku, jak to zrobić - Zdjęcie główne

Strzelać uczą się osoby z całej Polski | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z krajuTrwają zajęcia w ramach programu "Upowszechniania Strzelectwa" dla dwóch grup wiekowych. Zobacz, jak się zapisać.
reklama

Program "Upowszechniania Strzelectwa", zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest prowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla młodzieży szkolnej i studentów w wieku 18-26 lat oraz dla osób dorosłych powyżej 26. roku życia. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie wiekowej, program prowadzą kluby sportowe, posiadające licencje Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i "aktywnie wspierające rozwój strzelectwa sportowego". Obecnie trwają zapisy do młodszych grup, w różnych miastach można jednak znaleźć wolne miejsca na zajęciach dla osób starszych - sprawdź nasze linki. 

Część teoretyczna, a później prawdziwe strzelanie 

Program w grupie wiekowej 18-26 lat obejmuje swoim wszystkie 16 województw. Tzn. że mając tyle lat możesz uczyć się strzelać za darmo. Organizatorzy informują, że dzięki inicjatywie mają zamiar przeszkolić ze strzelania 3600 młodych osób. Szkolenia są dla uczestników całkowicie bezpłatne. Osoby, które chciałby się zapisać mogą to zrobić tylko online poprzez stronę programstrzelectwa.pl.

reklama

Ogólnopolskim operatorem programu jest przedsiębiorstwo Gun sp. z o.o. spółka komandytowa. Szkolenia odbywają się w grupach liczących maksymalnie 20 osób. Każda grupa realizuje ten sam 12-godzinny program, który obejmuje:

  • część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji,
  • część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, zapoznają się z budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim: strzelają z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.
 

reklama

Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki, uważa, że strzelectwo powinno znaleźć stałe miejsce na edukacyjnej mapie Polaków. 

Poprzez program upowszechniania strzelectwa chcemy jeszcze mocniej aktywizować młodzież, tworząc jednocześnie optymalne warunki dla rozwoju talentów i zainteresowań sportowych. Tegoroczna edycja programu ma charakter pilotażu, co pozwoli nam na oszacowanie skali zainteresowania oraz na rzetelną ocenę zakresu programu pod kątem jego możliwych modyfikacji w 2023 roku

- powiedział minister. Ministerstwo Sportu i Turystyki informuje, że szczególny nacisk został położony na praktyczne wykorzystanie czasu spędzonego na strzelnicy. Poza nauką technik strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabinki) uczestnicy programu będą też uczyli się jak broń rozebrać, wyczyścić, zakonserwować oraz bezpiecznie usuwać zacięcia.

reklama

W części praktycznej programu każdy uczestnik programu ma możliwość oddania 360 strzałów:

  • 100 strzałów z broni pneumatycznej krótkiej
  • 100 strzałów z broni pneumatycznej długiej
  • 50 strzałów z broni krótkiej kaliber 22 LR
  • 50 strzałów z broni długiej kaliber 22 LR
  • 25 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu kaliber 9x19mm
  • 25 strzałów z karabinka centralnego AK/TANTAL kaliber 7,62x39/5,45x39
  • 10 strzałów z karabinka centralnego zapłonu AR15/M4/M16 kaliber 223REM/5,56x45.

Osoby po 26. roku życia mają pierwsze lekcje za sobą. Jest szansa dołączyć? 

Ministerstwo Sportu i Turystyki na realizację programu upowszechniania strzelectwa w Polsce przeznaczy w 2022 roku łącznie 5 mln zł. Koordynatorem szkoleń dla osób po 26 roku życia został Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Pierwsze osoby z tej grupy wiekowej na strzelnicę weszły w lipcu. Urzędnicy deklarują, że uda się przeszkolić 3 740 osób w tym wieku. Jeżeli chodzi o program i liczbę osób na zajęciach, to jest on taki sam jak w przypadku młodszych uczestników. 

reklama

Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, poinformował, że do prowadzenia szkoleń zgłosiło się ponad 40 klubów z całej Polski. 

To jest olbrzymi przełom w upowszechnianiu strzelectwa. Program ten traktujemy jako pilotażowy i liczymy na jego kontynuację w przyszłym roku.

Osoby, które chcą dołączyć, mogą się zgłosić poprzez stronę internetową strzelanie.pzss.org.pl. Rejestracja odbywa się 14 dni przed początkiem konkretnego szkolenia w danym klubie. Decyduje kolejność zgłoszeń. Późniejszy przebieg programu, jak wyjaśnia Jolanta Jarczewska, koordynatorka projektu, zależy od kluby, który wybierzemy. 

W darmowym programie nie mogą uczestniczyć osoby posiadające pozwolenie na broń, posiadające patent strzelecki lub licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, a także funkcjonariusze służb mundurowych, którym przydzielona jest broń służbowa oraz instruktorzy lub trenerzy strzelectwa sportowego.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama