reklama
reklama

Zrobili ubranko i szalik dla... glana! Rzeźba buta, który jest symbolem festiwalu w Jarocinie, wygląda teraz rewelacyjnie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKilka pokoleń mieszkańców wielkopolskiego Jarocina zaangażowało się w akcję "Ubranko dla glana". Pomnik charakterystycznego dla kultowego, jarocińskiego festiwalu rockowego buta został odziany na zimę. Glan wymaga jednak naprawy, więc cały czas trwa zbiórka na jego renowację.
reklama

Wspaniałe atrakcje oraz cudowna pogoda powitały w niedzielę przybyłych pod parkowy Skarbczyk mieszkańców Jarocina (Wielkopolska). Warsztaty z kuglarstwa, ozdabianie płyt winylowych odciskiem podeszwy glana, czy też robienie na miejscu przypinek z tym motywem, to tylko część atrakcji, które organizatorzy przygotowali dla swoich gości. Na trawniku obok Skarbczyka można było również postrzelać z łuku, złowić glana na wędkę bądź też sprawdzić się kręcąc hula hop.

Najważniejsze było jednak "Ubranko dla glana"

Ten projekt połączył pokolenia. Szydełkowe kwadraty robiły dzieci, młodzi ludzie i ich babcie. Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu na nasz apel. Dostaliśmy więcej kwadratów niż potrzebowaliśmy. Niezmiernie nas to cieszy i z całego serca dziękujemy

reklama

- mówi Weronika Wesołek, wiceprezes Fundacji “Ogród Marzeń”.

Jarociński festiwal, będący dla młodych ludzi oazą wolności w czasach komuny, ma korzenie w Wielkopolskich Rytmach Młodych. Zorganizowany w 1970 roku lokalny przegląd z biegiem lat zyskiwał rozgłos. Nadawały mu go także występy znanych artystów  Hanny Banaszak, zespołu Anawa z Andrzejem Zauchą czy Niebiesko Czarnych z Adą Rusowicz. W 1980 roku wydarzenie zyskało status Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji.

Pomnik glana ma 11 lat. To symbol festiwalu w Jarocinie 

Impreza  później "przechrzczona" na Festiwal Muzyków Rockowych  do początku lat 90-tych przyciągała tysiące młodych ludzi i legendarnych dziś artystów. Wielu wypłynęło na "falach" Jarocina. Tu koncertowali m.in. Kora z Maanaem, Perfect, Kombi, Dżem, TSA czy T.Love. Niestety, w 1994 roku burdy na ulicach miasta, starcia festiwalowiczów z policją i coraz bardziej wkraczająca w imprezę komercja doprowadziły do jej zawieszenia. Podejmowane przez ponad dekadę próby reaktywacji udały się dopiero w 2005 roku. Jarocin PRL Festivalem  który był swego rodzaju wehikułem czasu - zaczęto pisać nowy rozdział historii kultowego festiwalu. Formuła imprezy ewoluowała, by dziś stać się wydarzeniem łączącym pokolenia i różne gatunki muzyczne.

reklama

Pomnik glana w Jarocinie nawiązuje do festiwalowych tradycji miasta. Ciężkie, skórzane buty przez wiele lat były obowiązkowym składnikiem garderoby przyjeżdżających na festiwal. Kultowy but został odsłonięty pierwszego dnia festiwalu w 2011 roku.

Zrobili ubranko i szalik dla glana. Jarociniacy zrobili na szydełku 200 kwadratów

W sumie zebrano około 200 kwadratów. Niektóre zrobiono w trakcie Maratonu Szydełkowego, który odbył się w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Większość jednak powstała w zaciszu domowym. Jak policzono, aby je wykonać  potrzeba było około 2.000 szydełkogodzin. Każdy kwadrat robiony był około 10 godzin.

reklama

Ubranko powstało na bazie mustra, które wykonał Janusz Zwierzycki. Jego żona - Halina Zwierzycka uszyła większą część wełnianej szaty sama. Potem pomogły mamy podopiecznych Fundacji "Ogród Marzeń" w Jarocinie. 

Z kwadratów, które zostały stworzono ogromny szalik, który zakręcono wokół wielkiego buta.

Niektórzy ludzie pytali, po co my to robimy? Odpowiedź jest prosta, bo daje nam to wiele radości i pozytywnej energii, która w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna 

 mówi Beata Frąckowiak-Piotrowicz, prezes zarządu fundacji.

Zachęca też do wsparcia finansowego zbiórki na remont pomnika. Glan powstał przecież już 12 lat temu i wymaga naprawy. Zbiórka prowadzona jest na zrzutka.pl. Jeśli chcesz wesprzeć ratowanie tego wyjątkowego w skali Polski pomnika [KLIKNIJ TUTAJ] 

reklama

Podczas niedzielnej akcji na renowację buta udało się zebrać 882,55 zł. 

Po filmie dalsza część artykułu

Ubranko dla glana było częścią dużego projektu Glanomania, który realizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin wraz z młodzieżą i przedstawicielami różnych organizacji pozarządowych z Jarocina. Kilka miesięcy temu stworzyli oni przedsięwzięcie pod nazwą "Streetworking w Jarocinie". 

O godzinie 17.00 happening przeniósł się do parkowego amfiteatru, gdzie swój koncert dał bezkompromisowy Grzegorz Kmita - "Patyczak" znany publiczności także z zespołu Brudne Dzieci Sida.

Glanomianię zakończył  około godziny 18.00 pokaz Ulicznego Teatru Ognia "Anthony Street".

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji. Wróć do początku tekstu i otwórz GALERIĘ. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama