Reklama

Zostań dawcą szpiku kostnego. Już 6 marca akcja w mieleckiej bibliotece

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: facebook

Zostań dawcą szpiku kostnego. Już 6 marca akcja w mieleckiej bibliotece - Zdjęcie główne

Przyjdź i pomóż Martynie. Potrzebny jest szpik. Zostań dawcą | foto facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W mieleckiej bibliotece odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Dla Martyny lub innych potrzebujących na całym świecie

W Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbędzie się Dzień dawcy zorganizowany przez Tomasza Jabłońskiego we współpracy z fundacją DKMS. Wolontariusze zachęcają do dołączenia do grona potencjalnych dawców szpiku i pomocy pacjentom chorym na nowotwory krwi. Akcja potrwa od 14.00 do 20.00 w niedzielę, 6 marca.

- Akcja będzie trwała parę godzin, chcemy by zarejestrować jak najwięcej potencjalnych dawców. Mobilizujcie wzystkich znajomych, rodzinę, pzyjaciół. Sprawmy by by nasze stoisko było ciągle pełne - zachęcają organizatorzy.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, mieszkająca na stałe w Polsce. Dodajmy, że osoby, które nie mogą oddawać krwi, nie są wykluczone z możliwości bycia dawcą szpiku.

Pomóż też Martynie

Mielczanka Martyna Czarny czeka na przeszczep szpiku. W dniu, w którym Rosja napadła na Ukrainę, Martyna otrzymała informację, że w jej szpiku znów pojawił się nieproszony gość.

- Nic poza spadającymi płytkami na to nie wskazywało, dlatego też to dla mnie ogromny szok - opowiada dziewczyna. - Niebawem zaczynam kolejną już w swoim życiu chemioterapię, która będzie podawana 24/7 przez 4 tygodnie - dodaje.

W sierpniu 2020 roku przeszła procedurę autoprzeszczepu (podano jej komórki macierzyste), tym razem na 100% będzie potrzebowała przeszczepu od dawcy niespokrewnionego, dlatego Martyna szczególnie zachęca do rejestracji w niedzielę (6 marca).

Procedura pobrania szpiku od dawcy jest banalnie prosta, bezbolesna i najczęściej sprowadza się jedynie do pobrania krwi obwodowej, które trwa od 2-4h, można w tym czasie czytać książkę czy oglądać serial.

Fundacja DKMS

Fundacja DKMS to niezależna organizacja non-profit, działająca w Polsce od 2008 roku, posiada status organizacji pożytku publicznego. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

DKMS został założony w 1991 roku z inicjatywy dr. Petera Harfa na podstawie historii jego cierpiącej na białaczkę żony Mechtild Harf, dla której jedyną szansą było przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Od tego czasu, chcąc zwiększyć szanse na znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra dawców: w Niemczech (1991), w USA (2004), w Polsce (2008), Hiszpanii (2011), Wielkiej Brytanii (2013), Chile (2018) i Indiach (2019)[4].

Łącznie we wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 9 mln potencjalnych dawców oraz ponad 78 000 pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji otrzymało komórki macierzyste bądź szpik kostny od dawcy zarejestrowanego w DKMS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy