Reklama

Możliwe czasowe wycofanie pojazdu z ruchu! Duże zmiany w prawie

Opublikowano: 22 lutego 2021 12:14
Autor: | Zdjęcie:

Sprawdź zmiany w prawie o ruchu drogowym. | foto AŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Zmienia się prawo o ruchu drogowym. Między innymi zlikwidowana zostanie karta pojazdu. Zmiany będą również dotyczyć dowodu rejestracyjnego, ale prawdziwą rewolucją będzie możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu. Sprawdź wszystkie zmiany i daty obowiązywania.

Publikujemy kilka najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 r. dotyczącą prawa o ruchu drogowym.

- Likwidacja instytucji karty pojazdu i nalepki kontrolnej – wchodzi w życie od 04.09.2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Nowo wyremontowany park ofiarą wandali

- Wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu przez organ rejestrujący właściwy również ze względu na miejsce czasowego zamieszkania - od 04.09.2022 roku

- Możliwość zachowania numeru rejestracyjnego i tablicy rejestracyjnej przy „przerejestrowaniu”, jeśli wnioskuje o to właściciel. W takim przypadku starosta wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych. Właściciel jest obowiązany odebrać decyzję o rejestracji i dowód rejestracyjny w terminie 30 dni od złożenia wniosku o rejestrację - od 04.12.2020 roku (przepis wchodzi w życie po ogłoszeniu właściwego komunikatu przez Ministra Cyfryzacji).

- Brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego jeśli skończą się miejsca na wpisanie terminu badania technicznego - od 04.12.2020 roku. Jednak wymiany tej można dokonać na wniosek strony, a dotychczasowy dowód jest ważny do czasu wydania nowego. Właściciel jest zobowiązany odebrać dowód lub wtórniki dowodów w terminie 30 dni od złożenia wniosku.

- Właściciel jest zobowiązany złożyć wniosek o wymianę na nowy dowód rejestracyjny w terminie 30 dni od następujących zmian: - dokonania w pojeździe zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę stanu faktycznego w zakresie danych zawartych w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym, albo - zmiany stanu faktycznego w zakresie danych obecnego właściciela lub posiadacza pojazdu zawartych w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym - od 04.12.2020 roku.

- Możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu w związku z koniecznością wykonania jego naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji pojazdu, szkody istotnej. Wówczas właściciel składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń o uszkodzeniach. Pojazd dopuszcza się ponownie do ruchu po wykonaniu dodatkowego badania technicznego - od 04.12.2020 roku (przepis wchodzi w życie po ogłoszeniu właściwego komunikatu przez Ministra Cyfryzacji). Pojazd może być wycofany od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji.

Możliwość przekazywania do CEP i gromadzenia tam danych o przekroczeniach terminów na pierwszą rejestrację pojazdu używanego i zawiadomień o nabyciu/zbyciu pojazdu zarejestrowanego - od 04.12.2020 roku (przepis wchodzi w życie po ogłoszeniu właściwego komunikatu przez Ministra Cyfryzacji).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.