Reklama

Zmiany w Gawłuszowicach. Nowy sołtys wsi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fb/Jan Nowak

Zmiany w Gawłuszowicach. Nowy sołtys wsi - Zdjęcie główne

W dniu 12.06.2021 we wsi Gawłuszowice odbyły się wybory sołtysa. | foto Fb/Jan Nowak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niewiele osób jest dziś chętnych na posadę sołtysa. Oznacza to bowiem długie godziny spędzone nad papierkową pracą, wysłuchiwanie setek skarg i zażaleń, rozpatrywanie niemożliwych do spełnienia próśb, a to wszystko za symboliczne wynagrodzenie. We wsi Gawłuszowice mieszkańcy w końcu mają swojego sołtysa. Z zebranych w powiecie informacji wynika, że w mało której miejscowości panuje ostra konkurencja, jeśli chodzi o wybory sołtysów.

W dniu 12.06.2021 we wsi Gawłuszowice odbyły się wybory sołtysa. Mieszkańcy wsi wybrali do pełnienia tej funkcji Halinę Juszyńską.

- Nowej Pani Sołtys życzymy powodzenia w pracy na rzecz mieszkańców wsi - napisał na swoim profilu wójt gminy Gawłuszowice, Jan Nowak.

W Polsce jest 40 250 sołtysów. To nieodzowna funkcja, która pełniona musi być w każdej wsi. Rola sołtysa, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ogranicza się tylko do pobierania podatków. W dzisiejszej rzeczywistości sołtys musi być także organizatorem, animatorem i administratorem życia wiejskiego. Bycie sołtysem oznacza też przede wszystkim służbę i powołanie. Sołtys powinien dokładać wszelkich starań, aby zachęcić społeczność wiejską do zaangażowania się we wspólne działania na rzecz swojej miejscowości. Dlatego też, aby wieś mogła dobrze i skutecznie działać, sołtys wraz mieszkańcami wsi musi współpracować z władzami gminy. Aby skutecznie działać, niezbędne są oczywiście pieniądze. A pieniądze na cele wsi pochodzą z  budżetu gminy. Jest to tak zwany fundusz sołecki, czyli fundusze przeznaczone na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców wsi. O pieniądze te starać się może nie tylko sołtys czy rada sołecka, ale również 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.

Zarówno sołtys, jak i członkowie rady sołeckiej wybierani są spośród kandydatów przez stałych mieszkańców sołectwa, którzy uprawnieni są do głosowania. Tym samym sołtysem może zostać każda osoba, której przysługuje prawo wybieralności, czyli jest obywatelem polskim albo posiada obywatelstwo Unii Europejskiej, ukończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze danego sołectwa.

Zebranie wiejskie  najczęściej zwołuje sołtys z własnej inicjatywy, na wniosek rady sołeckiej bądź mieszkańców. Uczestnicy zebrania mają prawo do zabierania głosu w dyskusji, przedstawiania wniosków i projektów uchwał, głosowania. W zebraniu wiejskim mogą uczestniczyć także przedstawiciele rady gminy. Uchwały zebrania wiejskiego podejmowane są w trybie jawnym, z wyjątkiem wyboru oraz odwołania sołtysa, a także członków rady sołeckiej. Zebranie wiejskie otwiera i przewodniczy mu sołtys. W razie jego nieobecności zebraniem kieruje najstarszy wiekiem członek rady sołeckiej lub inny wybrany przez zebranie członek rady. Porządek obrad uchwala zebranie wiejskie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy