Reklama

Zmiany w diecezji tarnowskiej. Kto boi się wirusa, dostanie dyspensę

Opublikowano: pt, 13 mar 2020 11:18
Autor:

Zmiany w diecezji tarnowskiej. Kto boi się wirusa, dostanie dyspensę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W diecezji tarnowskiej wprowadzone zostaną zalecenia zawarte w zarządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29 marca.

 Biskup Tarnowski Andrzej Jeż udzielił - zgodnie z rekomendacją Rady Stałej - dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29          marca br. następującym wiernym:

  1. osobom w podeszłym wieku,
  2. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  3. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  4. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.


Zgodnie z wcześniejszą decyzją, od dnia 12 marca zostało zawieszone do odwołania udzielanie sakramentu bierzmowania.

Ponadto, nie będą organizowane rekolekcje szkolne oraz wszelkiego rodzaju spotkania rejonowe czy dekanalne.

Biskup Tarnowski podjął także decyzję o przesunięciu na późniejszy czas rekolekcji parafialnych.


Księża w diecezji tarnowskiej otrzymali też wskazania dotyczące szczególnego zachowania higieny podczas sprawowania sakramentów i posług, np. dokładne umycie rąk przed Mszą św.; założenie folii ochronnej we wszystkich konfesjonałach, ewentualnie wymienienie starej; powstrzymanie się od wystawiania w konfesjonale stuły do ucałowania; mycie lub dezynfekowanie rąk po wizycie u chorego, a przed udaniem się do kolejnego.
Księża zostali też wezwani, by w sytuacji w której zaobserwowaliby u siebie któryś z objawów zakażenia koronawirusem, to powinni natychmiast zaprzestać posługi i odizolować się, żeby nie narażać innych.


Zostało też przekazane wyjaśnienie dotyczące przyjmowania Komunii świętej

-  Zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski, Ciało Pańskie możemy przyjmować również na rękę, co jest praktyką obecną od wieków w Kościele. Ten, kto w taki sposób pragnie przyjąć Ciało Pańskie powinien zadbać o to, by jego dłonie były czyste i pozbawione jakichkolwiek rękawiczek. Podchodząc do Komunii połóżmy na otwartej prawej dłoni otwartą lewą dłoń i tak obie wyciągnijmy w kierunku szafarza. Po otrzymaniu Ciała Pańskiego wypowiedzmy słowo „Amen”, a następnie spożyjmy Je pozostając przed szafarzem lub przesuwając się nieco na bok. Dopiero po spożyciu Ciała Pańskiego możemy powrócić na swoje miejsce. Do Komunii św. zapraszamy najpierw wszystkie osoby pragnące przyjąć ją na rękę, a następnie udzielimy jej pozostałym w sposób tradycyjny”.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.