Reklama

Zmiana ustawy wiatrakowej w Polsce -Konferencja prasowa w biurze poselskim PiS w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Aktualnie obowiązująca ustawa zakazuje budowy turbin wiatrowych w odległości od 2-2.5 km od zabudowy mieszkalnej, czy zmiany i propozycja wniesionej poprawki do ustawy znajdzie poparcie w Sejmie? To jeden z tematów konferencji prasowej zorganizowanej 1 lutego 2023 r. w biurze poselskim Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa w Mielcu.

Konferencja prasowa została zorganizowana 1 lutego 2023 roku o godz.9:30 w biurze poselskim Prawa i Sprawiedliwości w Mielcu przez Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa.

W konferencji uczestniczył również poseł Jan Warzecha. Celem spotkania było omówienie bieżących spraw parlamentarnych, które są procedowane w Sejmie RP i które dotyczą regionu mieleckiego.  Jak wspomniał poseł Fryderyk Kapinos: chcemy spotykać się co miesiąc w różnych miejscowościach, omawiać ważne tematy i rozwiązywać bieżące problemy.

Tematem konferencji była ustawa wiatrakowa, 10 pytań do Donalda Tuska, zmiany dotyczące wieku emerytalnego, jak również plan strategiczny dla wspólnej polityki rolnej i  zarządzanie  lasami  państwowymi. Częste spory i sprzeciwy mieszkańców, jak również niezgodność w decyzjach spowodowała wstrzymanie i ograniczenie budowy wiatraków wytwarzających energię elektryczną.

Aktualnie obowiązująca ustawa zakazuje budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10 – krotna wysokość wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu od zabudowy mieszkalnej. Ustawa odblokowuje energetykę wiatrową w Polsce, uwzględniając interesy społeczne.

Na posiedzeniu 26 stycznia 2023 r. posłowie sejmowych komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Polityki Regionalnej zagłosowali za poprawką, aby minimalna odległość turbiny wiatrowej od budynku mieszkalnego wynosiła 700m, a nie 500m. Limit tej odległości nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych. W przypadku rezerwatów przyrody limit 500m.

Projekt ustawy przewiduje, że nowe turbiny będą mogły być budowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy