Reklama

Zmiana ma być bezbolesna

Opublikowano:
Autor:

Zmiana ma być bezbolesna - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Reforma edukacji, która już niedługo zostanie wprowadzona w życie, nieustannie budzi wielkie emocje, zarówno wśród uczniów i rodziców, jak i nauczycieli, którzy obawiają się o swoją pracę. Ministerstwo Edukacji Narodowej stara się rozwiewać wątpliwości obywateli.

15 lutego w Kolbuszowej odbyła się konferencja z udziałem minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, zatytułowana "Wdrażanie reformy edukacji na Podkarpaciu". Konferencja została zorganizowana przez posła Zbigniewa Chmielowca i burmistrza Kolbuszowej Jana Zubę.

W konferencji brali udział samorządowcy, dyrektorzy i nauczyciele z województwa podkarpackiego. Gminę Tuszów Narodowy reprezentowała Renata Paterak, sekretarz gminy. Tematem najważniejszym była reforma oświaty w świetle zmian przepisów, tj. wdrażanego nowego prawa oświatowego.

Wątpliwości samorządów
Samorządowcy w części poświęconej dyskusji mieli okazję wyrazić swoje obawy i porozmawiać o problemach na swoich obszarach. W większości gmin są one bardzo podobne – uczestnicy podkreślali przede wszystkim problemy małych szkół, w których subwencja oświatowa nie równoważy kosztów utrzymania. Ponadto poruszona była kwestia zatrudniania w szkołach podstawowych nauczycieli wygaszanych gimnazjów i problemy spowodowane brakiem godzin pracy dla wszystkich, po wprowadzonych przekształceniach. Zaakcentowany został również przy tej okazji problem ochrony prawnej nauczycieli uprzywilejowanych z tytułu pełnionych funkcji w związkach zawodowych. 

W ramach reformy organ prowadzący szkoły ma obowiązek podjąć najpierw uchwałę, która ma być projektem dostosowania szkół w gminie do wytycznych ministerstwa. Uchwała taka jest opiniowana przez kuratora oświaty, a następnie - po uwzględnieniu jego uwag - jest podejmowana przez władze gminne do końca marca br. i stanowi prawo miejscowe gminy.

Więcej w 9 numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE