Reklama

Zmiana czasu 2020. Większość tego nie chce

Opublikowano:
Autor:

Zmiana czasu 2020. Większość tego nie chce  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku i to już niedługo po raz kolejny przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. Jak wynika z badania dla Wirtualnej Polski i money.pl większość Polaków nie chce tego robić i chciałaby z tych zmian czasu zrezygnować.

Wprowadzony kilkanaście lat temu pomysł zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni  miał na celu oszczędności na energii zużywanej na oświetlenie. Jak pokazują jednak badania  owe oszczędności są iluzoryczne, co wynika m.in. z rosnącej wydajności źródeł światła, a cała operacja zmiany czasu i przestawiania zegarków jest uciążliwa i przysparza wielu problemów np. na kolei z przesunięciem tuż po północy  godzin kursowania pociągów.

CZYTAJ TAKŻE:Biskup Tarnowski zarządził dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy!
 
Od kilku lat pojawiają się inicjatywy zmierzające do rezygnacji ze zmiany czasu i pozostanie przy jednym z nich, prawdopodobnie letnim. To wymaga jednak zgody Unii Europejskiej i wprowadzenia jednolitego czasu we wszystkich krajach unijnych. Unijni urzędnicy poczynili pewne kroki w tym kierunku, a Komisja Europejska przeprowadziła  nawet konsultacje zbierając 4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu. Jednoznacznej decyzji  kiedy to nastąpi jednak nie ma.
 
Jeśli chodzi o Polaków to badania przeprowadzone dla Wirtualnej Polski i money.pl pokazują, że większość z nas opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu.  Tak uważa 66 proc. badanych, 20 proc. nie ma zdania, a tylko 14 proc. jest za pozostawieniem dotychczasowego rozwiązania
 
 Póki co zegarki nadal musimy przestawiać, a najbliższa taka operacja nastąpi w nocy z 24 na 25 października. Tym razem  po raz kolejny cofniemy nasze zegarki o godzinę, przechodząc z czasu letniego na czas zimowy, a  jedynym pocieszeniem tego jest to, że tej  nocy pośpimy dłużej o godzinę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE