Reklama

Zmarła była nauczycielka mieleckich szkół i działaczka TMZM

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. TMZM

Zmarła była nauczycielka mieleckich szkół i działaczka TMZM - Zdjęcie główne

W wieku 87 lat zmarła Bogumiła Gajowiec, była nauczycielka mieleckich szkół i działaczka TMZM | foto Fot. TMZM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak informuje na swojej stronie Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej zmarła Bogumiła Gajowiec, przez wiele lat nauczycielka języka polskiego w mieleckich szkołach średnich i działaczka Towarzystwa.

Bogumiła Gajowiec  urodziła się  22 I 1934 r. w Mielcu. Absolwentka Gimnazjum i Liceum Handlowego w Mielcu, maturę zdała w 1952 r. W latach 1946-1949 należała do ZHP i po kursie drużynowych w Ustce prowadziła (krótko, bo rozwiązano ZHP) drużynę w Gimnazjum Handlowym.

Studia wyższe odbyła w latach 1952-1956 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i otrzymała tytuł magistra filologii polskiej.

Od 1956 r. do 1986 r. pracowała w Liceum Ogólnokształcącym Nr 26 w Mielcu (później I LO im. S. Konarskiego) jako nauczycielka języka polskiego. Uczyła także języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Mielcu oraz okresowo (na tzw. „zastępstwach”) w II LO im. M. Kopernika w Mielcu.

Przedmiotem jej pozazawodowych zainteresowań było życie kulturalne regionu mieleckiego. Uczestniczyła w pracach redakcyjnych tomu 3. Mielec. Studia z dziejów miasta i regionu.

W latach 90. włączyła się w działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Od 1998 roku była korektorką i pracowała w zespole redagującym "Mieleckie zapiski" periodyk Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. W latach 2006-2010 i 2010-2014 była członkiem Zarządu TMZM.

Publikowała artykuły w mieleckich tygodnikach: „Głos Mielecki” i „Korso”, m.in. wspomnienia o ks. Henryku Arczewskim oraz w wydawnictwie TMZM „Mieleckie Zapiski“, m.in. recenzje i notatki o książkach.

Napisała i wydała książkę o historii własnej rodziny (Podolscy, Mielec 2001). Była  członkiem rzeszowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza w Rzeszowie. Z okazji 105. rocznicy powstania Gimnazjum w Mielcu (1905-2010) wydano broszurę z dwoma jej opracowaniami: Bursa gimnazjalna pw. św. Stanisława Kostki i W cieniu mieleckiego Gimnazjum 1938-1951.

W 2005 r. została wyróżniona Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2009 r. mielecką nagrodą Albertus za działalność w dziedzinie kultury. Wyróżniona m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP i Złotym Krzyżem Zasługi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy