Reklama

Zmarł ks. prałat Adam Nowak. Pochodził z naszego powiatu

Opublikowano:
Autor:

Zmarł ks. prałat Adam Nowak. Pochodził z naszego powiatu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 7 października zmarł śp. ks. prałat dr Adam Nowak – emerytowany wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, długoletni diecezjalny duszpasterz głuchoniemych. Ks.prałat pochodził z Rzędzianowic.

Ksiądz Prałat Adam Nowak urodził się 28 lutego 1927 roku w Rzędzianowicach. Egzamin dojrzałości złożył w 1946 roku w Mielcu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy w dniu 29 kwietnia 1951 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Łęki Górne (od 12 lipca 1951 roku), Brzesko (od 26 sierpnia 1955 roku) i Tarnów – parafia katedralna (od 23 września 1956 roku do 25 lutego 1960 roku).

W latach 1954 – 1998 sprawował obowiązki diecezjalnego duszpasterza głuchoniemych, a w latach 1960 – 1965 obowiązki prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Odbył studia specjalistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, uwieńczone doktoratem z nauk humanistycznych w 1970 roku.


Czytaj także: Mały Leoś ma chorą nóżkę. Potrzebuje naszej pomocy!


 W latach 1961 – 2000 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Prowadził wykłady z duszpasterstwa głuchoniemych, języka łacińskiego oraz historii Kościoła.

Był promotorem wielu prac magisterskich z zakresu historii Kościoła, autorem książek i artykułów naukowych. Od 1963 roku do 1991 roku był dyrektorem Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a od 1970 roku do 1988 roku  dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie. Ponadto pełnił też obowiązki delegata Biskupa Tarnowskiego do spraw misji i dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji tarnowskiej.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w 1960 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, w roku 1967 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto, w 1972 roku otrzymał godność Kanonika Gremialnego Kapituły Katedralnej w Tarnowie, a w 1983 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.


Czytaj także: Rekord zakażeń w Polsce i na Podkarpaciu. Kolejne ofiary w powiecie mieleckim


Uroczystości pogrzebowe będą mieć miejsce w sobotę (10 października) w Bazylice Katedralnej w Tarnowie: o godz. 11.30 modlitwa różańcowa w intencji śp. Księdza Prałata, Msza święta pogrzebowa o godz. 12.00, zaś „stacja przy grobie” o godz. 13.30 na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE