Reklama

Zmarł ks. Kazimierz Pres. Posługiwał w naszym powiecie

Opublikowano:
Autor:

Zmarł ks. Kazimierz Pres. Posługiwał w naszym powiecie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Był duszpasterzem w Argentynie niemal przez 40 lat. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w szpitalu w Avellaneda. Kazimierz Pres w latach 60-tych i 70-tych posługiwał w Chorzelowie.

Urodził się w Trzycierzu w parafii Siedlce w 1943 r. Po ukończeniu studiów teologicznych, przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza w dniu 2 czerwca 1968 r. Następnie podjął zadania wikariusza w parafiach: Chorzelów (1968-1971), pw. Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (1971-1974), Biecz (1974-1975) i Łączki Kucharskie (1975-1977).

Do Argentyny udał się wraz z ks. Tadeuszem Mastejem drogą lądową przez Wiedeń i Rzym do Genui, skąd w dniu 1 maja 1978 r. wyruszyli statkiem Angelica Laura,  by po siedemnastu dniach dotrzeć do portu w Buenos Aires.

Pracę duszpasterską ks. Kazimierz podjął w diecezji Lomas de Zamora.  W kwietniu 1979 r. objął parafię pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste i prowadził ją do końca swego aktywnego pobytu duszpasterskiego w Argentynie. Przybywając tam zastał ubogi kościółek z desek i dwie kapliczki. Wybudował więc kościół pod tym samym wezwaniem, co parafia. Kościół jest dwupiętrowy. Przy nim powstała też nowa grota maryjna. Wybudował również dom parafialny z dużym salonem, sale katechetyczne pod głównym kościołem i dolną kaplicę. W roku 1983 dzięki niemu powstał też kompleks szkolno-edukacyjny: przedszkole dla 170 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ekonomiczne, w których na dwie zmiany uczyło się około 800 uczniów.

W latach 2008-2013 przebywał w diecezji tarnowskiej. Po przebyciu w Argentynie ortopedycznej operacji nogi, nie będąc w pełni sprawnym fizycznie, ks. Kazimierz od połowy grudnia 2015 r. rezydował przy katedrze pw. św. Róży w Santa Rosa w prowincji La Pampa i tam podjął posługę spowiednika. Przez ostatni okres związany z pandemią przebywał w Buenos Aires, gdzie leczył nasilające się choroby.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy