Reklama

Zmarł ks. Bronisław Marczyk. Pochodził ze Zdziarca, posługiwał w Mielcu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zmarł ks. Bronisław Marczyk. Pochodził ze Zdziarca, posługiwał w Mielcu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 21 grudnia 2020 roku zmarł śp. ks. prałat Bronisław Marczyk –emerytowany proboszcz parafii Pustków-Osiedle i rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Prałata do kościoła parafialnego w Pustkowie-Osiedlu w czwartek (24 grudnia) rano, po czym o godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. Bronisław Marczyk urodził się 5 lutego 1933 roku w Zdziarcu, jako syn Wojciecha i Bronisławy z domu Pulak. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1953 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1958 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Janowice (od 15 lipca 1958 roku), Trzęsówka (od 7 lipca 1962 roku) i Zakliczyn (od 1 sierpnia 1965 roku). W dniu 24 czerwca 1970 roku został mianowany rektorem rektoratu Pustków-Osiedle, zaś dnia 31 marca 1978 roku objął urząd proboszcza nowoutworzonej parafii pod wezwanie św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu, który pełnił do 23 sierpnia 2003 roku. Z dniem 1 września 2003 roku zamieszkał w charakterze rezydenta na terenie parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, gdzie pełnił obowiązki penitencjarza. Jako rezydent przebywał także w parafii pod wezwaniem św. Marka Ewangelisty w Mielcu-Rzochowie (2007-2012) oraz w parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy (2012-2020). Od 2020 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Dębica, a następnie dekanatu Dębica – Wschód, dziekana dekanatu Pustków-Osiedle, dekanalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców oraz dekanalnego referenta misyjnego.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1971 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1980 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 1993 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy