Urodził się w 1929 r. w Tarnowie. W 1958 r. podjął pracę w 21 Przedstawicielstwie Wojskowym przy WSK Mielec, a po 3 latach przeniósł się do WSK i w tym przedsiębiorstwie pracował do 1990 r., z przerwą w latach 1982-1987.
Pełnił różne funkcje, od kierownika sekcji do zastępcy dyrektora Zakładu Doświadczalnego i Zakładu Silnikowego.
Równolegle do pracy zawodowej działał społecznie. W okresie okupacji, wraz z rodziną, pomagał najbardziej potrzebującym: wysiedlonym, więzionym w getcie tarnowskim, osobom starszym i chorym. W latach 40. i 50. pełnił funkcje organizacyjne w ZHP, a czasie pracy w Tarnowie i Mielcu działał w związkach zawodowych. Przez kilka kadencji był członkiem prezydium Rady Zakładowej mieleckiej WSK.
Szczególne zasłużył się w organizacji i rozwijaniu ruchu szachowego w Mielcu. Był jednym z inicjatorów powstania Klubu Szachowego ZDK Mielec i jednym z czołowych zawodników w zespole. Wspierana przezeń drużyna awansowała do II ligi państwowej, a niektórzy z zawodników osiągnęli wysoki poziom sportowy, zdobywali medale mistrzostw Polski (Zenon Chojnicki) i reprezentowali Polskę w rywalizacji międzynarodowej.
Sporo publikował. Był m.in. współautorem książkowych opracowań monograficznych: "30 lat Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Historia – Dorobek – Perspektywy 1938-1968" i "Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Mielec. Historia – Dorobek – Perspektywy 1938–1978". Uczestniczył w pracach redakcyjnych przy 2 tomie "Mielec. Studia i materiały z dziejów miasta i regionu", przygotowując (z Witoldem Pająkiem i Zbigniewem Zioło) artykuł Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Mielec (1988).
Był także jednym z inicjatorów i autorów książkowego opracowania monograficznego 40 lat Aeroklubu Mieleckiego (Mielec 1986). Wyróżniony został odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Na emeryturę przeszedł w 1990 r. W latach 90. wyjechał z Mielca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.