Reklama

Zmarł Janusz Jaderny. Był współtwórcą kolekcji muzealnej rodziny Jadernych w Mielcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum "Jadernówki"

Zmarł Janusz Jaderny. Był współtwórcą kolekcji muzealnej rodziny Jadernych w Mielcu - Zdjęcie główne

Na zdjęciu Janusz Jaderny (w środku) z żoną i Januszem Zborowskim podczas otwarcia "Jadernówki" 11 września 2011 roku. | foto archiwum "Jadernówki"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak informuje kierownictwo Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka", odszedł Janusz Jaderny, bratanek Wiktora Jadernego, mieleckiego fotografa. Rodzina Jadernych pozostawiła po sobie ogromną spuściznę fotograficzną, która dokumentowała życie miasta w XIX wieku. Rodowa siedziba rodziny Jadernych w Mielcu stała się po latach siedzibą muzeum regionalnego, które specjalizuje się w historii fotografii.

- Ze smutkiem zawiadamiamy, że 22 grudnia 2022 roku zmarł Janusz Jaderny, bratanek Wiktora. To właśnie Pan Janusz, po śmierci Wiktora Jadernego, rozpoczął współpracę z Muzeum Regionalnym w Mielcu, której owocem było pozyskanie do zbiorów fotograficznego dorobku Augusta i Wiktora Jadernych. Jego zasługi są dla nas nieocenione. Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia. Na zdjęciu Janusz Jaderny (w środku) z żoną  i Januszem Zborowskim podczas otwarcia "Jadernówki" 11 września 2011 roku.- czytamy w komunikacje Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka"

Janusz Jaderny był potomkiem rodu Jadernych. W Mielcu był podczas oficjalnego otwarcia muzeum "Jadernówka" w 2011 roku. W tym budynku mieszkał jako młodzieniec. 

Dzięki staraniom kierownictwa SCK i władz miasta, Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" doczekało się generalnego remontu i adaptacji historycznego budynku dla potrzeb muzeum fotografii. W 2011 roku "Jadernówka" po wielu latach doczekała się modernizacji. W obiekcie, w którym niegdyś August Jaderny mieszkał i prowadził nowatorski zakład fotograficzny powstało muzeum fotografii. Niektóre z pomieszczeń zostały odwzorowane według czasów swojej świetności, inne zmieniono na potrzeby muzeum. 

 

źródło: TMZM i "Muzeum Jadenrówka".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy