Edward Michocki urodził się w 1952 r. Do Mielca przybył na początku lat. 70 i został zatrudniony w WSK Mielec jako konstruktor. Ponadto udzielał się społecznie, m.in. był członkiem zespołu teatralnego przy Zakładowym Domu Kultury WSK Mielec. Od 1988 r. pracował w „Głosie Załogi”, a od 1990 r. w „Głosie Mieleckim” jako redaktor.
Był pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika Korso oraz pomysłodawcą jego nazwy. Jego praca przy tworzeniu gazety w latach 90. była przełomowa, w czasach, gdy dostęp do technologii był ograniczony. Dzięki jego zaangażowaniu gazeta szybko zdobyła popularność w Mielcu i okolicznych gminach.
Michocki dbał o obiektywizm, starając się opisywać rzeczywistość bez komentarzy, a jego celem było dostarczanie mieszkańcom rzetelnych informacji o wydarzeniach lokalnych. Jego wizja i wysiłki zapewniły Korso stałe miejsce na lokalnym rynku prasowym.
Redakcją tygodnika kierował w latach 1991 - 1994.
- Edward Michocki to osoba, której zawdzięczamy nie tylko powstanie Korso, ale także jego unikalny charakter. Był pionierem, który tworzył gazetę w czasach, kiedy tworzenie prasy lokalnej było wyzwaniem. Dzięki jego wizji i determinacji udało się stworzyć medium, które do dziś służy lokalnej społeczności. Jego oddanie i pasja są dla nas wzorem. Edward na zawsze pozostanie częścią historii Korso, a jego dziedzictwo będzie nas inspirować na dalsze lata
- tak zmarłego wspomina Bogdan Rojkowicz, właściciel Agencji Wydawniczo-Reklamowej Korso.
Na zdjęciu od lewej: Bogdan Rojkowicz i Edward Michocki. Fot. Archiwum prywatne B.Rojkowicz
Edward Michocki przygotował pierwszą dokumentację mieleckich „Katyńczyków” i był jednym z twórców „Ściany Katyńskiej” przy kościele pw. św. Mateusza w Mielcu. Od 1999 r. pracował w Urzędzie Miejskim w Mielcu, m.in. w Biurze Promocji i Informacji. Był twórcą i długoletnim redaktorem pierwszej strony internetowej Urzędu Miejskiego w Mielcu: www.mielec.pl. Opracował wiele materiałów promujących miasto Mielec, m.in. plany miasta i artykuły w wydawnictwie „Mielczanin”. Jego główną pasją przez lata była historia.
Był autorem lub współautorem książek: WSK „PZL Mielec” 1938-1988 (współautor, Mielec 1988), Koleją do Mielca (Kraków – Mielec 1999), Suplement do wystawy dokumentalno-historycznej w 55. rocznicę tragedii katyńskiej Katyń 1940 (Mielec 1995), 17. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej (Łańcut – Rzeszów 2012) oraz kilkudziesięciu artykułów i innych publikacji historycznych związanych głównie z Mielcem i powiatem mieleckim. Wyróżniony Medalem „Pro Memoria”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.