Reklama

Zmarł Czesław Kolisz. Znany mielczanin i przedsiębiorca

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Encyklopedia Miasta Mielec

Zmarł Czesław Kolisz. Znany mielczanin i przedsiębiorca - Zdjęcie główne

W wieku 73 lat zmarł Czesław Kolisz. | foto Encyklopedia Miasta Mielec

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj w nocy, w wieku 73 lat zmarł Czesław Kolisz. Założyciel firmy Ankol, rodowity Mielczanin, przedstawiciel wielu firm lotniczych, biznesmen, filantrop, Mielczanin Roku 2011. Znany nie tylko w Mielcu, ale także na arenie międzynarodowej. Kolisz między innymi doprowadził do uruchomienia produkcji samolotu An-28, i jako jeden z pierwszych w Polsce, uzyskał koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na obrót samolotami i śmigłowcami bojowymi.

Czesław Kolisz urodził się  3 czerwca 1948 r. w Mielcu.

W latach 1968-1970 przeszedł przeszkolenie wojskowe w Centrum Szkolenia Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Olsztynie (otrzymał stopień oficera rezerwy), a także ukończył Studium Pedagogiczne, uzyskując kwalifikacje do nauczania w szkolnictwie zawodowym. Po studiach podjął pracę w WSK „PZL-Mielec”, jako konstruktor w Dziale Energetycznym Biura Konstrukcyjnego, a następnie pracował jako starszy konstruktor i kierownik Sekcji Podwozi Lotniczych w tymże Biurze do 1979 r.

 

Realizował projekty lotnicze w zakresie samolotów M-15, M-17, M-18 i M-26. W latach 1980-1985 pełnił funkcję głównego specjalisty do spraw konstrukcji - konstruktora prowadzącego i doprowadził do uruchomienia produkcji samolotu An-28. Pierwszy lot odbył się 22 VII 1984 r.

170 samolotów

Wielokrotnie uczestniczył w pracach zespołu koordynacyjnego przemysłów lotniczych PRL i ZSRR. Angażował się też w działalność partyjną i społeczną. We wrześniu 1985 r. został oddelegowany do Lwowa (ZSRR, aktualnie Ukraina) na stanowisko kierownika serwisu lotniczego w zakresie An-28. Do 1991 r. przekazał odbiorcom radzieckim blisko 170 samolotów oraz kierował pracami polskich baz serwisowych w Syktywkarze (KOMI) i Duszanbe (Tadżykistan). Po powrocie do kraju w 1991 r. pracował w serwisie lotniczym WSK.

Kilka dni wcześniej – 25 VI 1992 r. założył Firmę Techniczno-Handlową „ANKOL”. 4 VII 1995 r. uzyskał, jako jeden z pierwszych w Polsce, koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na obrót samolotami i śmigłowcami bojowymi. Kolejnym krokiem w działalności lotniczej było uzyskanie 15 V 1997 r. koncesji Ministerstwa Gospodarki na prowadzenie działalności handlowej z zagranicą towarami i usługami o przeznaczeniu specjalnym. Aktualnie firma Ankol realizuje dostawy sprzętu lotniczego do kilkunastu krajów. Ponadto był przedstawicielem wielu firm lotniczych.

Największy salon samochodowy

W latach 1997-1998 podjął próbę rozpoczęcia produkcji lotniczej samolotu M-18 „Dromader”, ale brak odpowiedniego wsparcia ze strony Ministerstwa Skarbu i ówczesnej dyrekcji WSK „PZL-Mielec” uniemożliwił mu rozpoczęcie tego przedsięwzięcia. Posiadane środki przeznaczył więc na inwestycje w sektorze samochodowym. W 2000 r. otworzył w Chorzelowie największy salon samochodowy „KIA” w Polsce, a w 2001 r. oddał do użytku jeden z najnowocześniejszych w Europie serwisów samochodowych koncernu „BOSCH”. 29 XI 2001 r. uzyskał, jako jeden z pierwszych w kraju, certyfikat Systemu Zarządzania Jakością nr JW.-3/1/2001 na prowadzenie obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym.

Poza pracą zawodową prowadzi działalność charytatywną. Stworzył największą ,,Bazy danych produktów” zawierającej ponad 120 000 pozycji do samolotów i śmigłowców, prowadzoną w 4 językach (w tym cyrylicy). Poczynając od 2002 r., doprowadził do wdrożenia, certyfikacji i zintegrowania 10 systemów zarządzania jakością oraz systematycznie je odnawia. W 2010 r. wdrożył model Kompleksowego Zarządzania Jakością (TQM) w oparciu o kryteria BID Quality Culture 100.

W poszukiwaniu nowych rynków zbytu uczestniczył aktywnie w najbardziej prestiżowych wystawach i salonach lotniczych, organizował spotkania handlowe oraz brał udział w konwencjach i forach ekonomicznych. Wystarał się o rozszerzenie koncesji MSWiA na niemal pełną listę uzbrojenia. Od 2004 r. był członkiem amerykańskiego Stowarzyszenia Dostawców Lotnictwa  ASA - Aviation Suppliers Association. W latach 2006-2007 zorganizował misje gospodarcze do krajów Ameryki Łacińskiej oraz rozpoczął dostawy towarów dla lotnictwa Malezji, Pakistanu, Peru i marynarki wojennej Meksyku. W 2006 r. uzyskał Przedstawicielstwo na Europę Wschodnią amerykańskiego producenta  łożysk bezobsługowych Kamatics Corporation, a w 2007 r. podpisał wieloletni kontrakt z zakładami produkcyjnymi samolotów SUKHOI na dostawy łożysk do produkcji samolotu pasażerskiego SUPERJET 100. Od 2010 r. pełnił funkcję dziekana Lotniczego Korpusu Eksporterów, a od 2013 r. był członkiem Business Centre Club.

Wiele prestiżowych nagród

Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Międzynarodową Nagrodą Socrates, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Medalem „Za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP”, Medalem z okazji Światowego Dnia Jakości,  Medalem za współpracę z Siłami Powietrznymi Peru, Nagrodą Grand Prix dla Wybitnego Eksportera Roku 2010, Medalem „Manager of the Year”, tytułem „Przedsiębiorca Roku 2012”, wyróżnieniem The BIZZ w kategorii World Leader Businessperson (podczas międzynarodowej konwencji ,,BIZZ ARABIC 2012”, Doha-Katar), Statuetką Dedala w czasie X Spotkania Lotniczych Pokoleń - Mielec 2020. Został także  „Mielczaninem Roku 2011” w plebiscycie KORSO.

- Jestem zaszczycony, że zostałem doceniony przez najbliższe mi środowisko, ludzi z Mielca i powiatu. Tutaj się urodziłem, wychowałem i tutaj pracuję, pomimo wielu propozycji zatrudnienia w innych, większych miastach – dziękował za wyróżnienie laureat plebiscytu.

 

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Czesława Kolisza, właściciela firmy Ankol, Mielczanina Roku W tych trudnych chwilach Rodzinie i Bliskim oraz pracownikom firmy, składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia. AWR KORSO

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy