Reklama

Zmarł biskup Jan Styrna. Przed laty posługiwał jako wikariusz w Mielcu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Diecezja Elbląska

Zmarł biskup Jan Styrna. Przed laty posługiwał jako wikariusz w Mielcu - Zdjęcie główne

Bp. Jan Styrna | foto Diecezja Elbląska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 28 września 2022 r. zmarł ks. bp Jan Styrna, biskup elbląski senior. W latach 1991-2003 pracował w diecezji tarnowskiej jako biskup pomocniczy.

Bp. Jan Styrna urodziła się 25 stycznia 1941 w Przyborowie, powiat Brzesko, województwo małopolskie. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie ukończył w 1965 r. i 27 VI przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1970 uzyskał stopień magistra na Wydziale Teologicznym KUL. W latach 1971-1975 odbył studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej na tymże wydziale, uwieńczone doktoratem. Pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w Nowym Wiśniczu, Krynicy Zdroju i w parafii św. Mateusza w Mielcu, gdzie katechizował głównie młodzież Liceum Medycznego.
Był duszpasterzem pracowników polskich w NRD, wykładowcą w Instytucie Studiów nad Rodziną w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i w Seminarium w Tarnowie.
W latach 1982-91 pracował jako proboszcz i dziekan w Bieczu.
W 1991 został mianowany na biskupa pomocniczego w diecezji tarnowskiej, następnie w latach 2003-2013 posługiwał jako biskup diecezjalny elbląski.
Był delegatem KEP ds. duszpasterstwa rolników, administratorem diecezji elbląskiej.

W listopadzie 2013 r. złożył rezygnację z kierowania diecezją z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Papież Franciszek przyjął rezygnację, ale polecił prowadzenie diecezji do wyboru nowego biskupa ordynariusza. Po wyborze nowego biskupa, którym został dotychczasowy biskup pomocniczy Jacek Jezierski, biskup Jan Styrna pozostał w diecezji jako biskup senior.

Zmarł 28 września 2022 w Elblągu

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy