Dziewiętnastego czerwca dwutysięcznego dwudziestego szóstego roku oczy środowiska literackiego całej południowo-wschodniej Polski były zwrócone na Rzeszów, gdzie Zarząd Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wręczał swoje doroczne, niezwykle elitarne laury. Wśród nich jaśniała nagroda „Książka Roku”, przyznawana przez specjalną Komisję Kwalifikacyjną wyłącznie członkom Związku Literatów Polskich za publikacje z ubiegłego roku kalendarzowego. W tym roku ta pamiątkowa, zaszczytna statuetka w kategorii poezji trafiła w ręce Aleksandry Piguły za jej zachwycający zbiór zatytułowany „Moja podróż do Ciebie-wiersze wybrane”.
Nagrodzone dzieło to absolutnie wyjątkowa pozycja na krajowym rynku literackim. Stanowi ono głębokie, dojrzałe podsumowanie trzydziestu pięciu lat niezwykle owocnej pracy twórczej poetki. W książce, obrócz samych wierszy, znalazły się cenne recenzje uznanych znawców literatury, takich jak profesor Jan Wolski, Stanisław Grabowski, Jan Tulik oraz Andrzej Piskulak. Imponująca jest także szata graficzna publikacji. Autorem pięknej okładki jest Stan Bigda, utalentowany absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który od lat czuwa nad wizualną stroną twórczości poetki. Wewnątrz nagrodzonego tomu zaprezentowano również zdjęcia okładek wszystkich dotychczas wydanych przez autorkę pozycji. Co warte przypomnienia, książka ta towarzyszyła już pamiętnemu, wspaniałemu benefisowi artystki, który odbył się osiemnastego października dwa tysiące dwudziestego piątego roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Mielcu, a jej oficjalną i szeroką promocję zaplanowano na koniec dwa tysiące dwudziestego szóstego roku.
Ta prestiżowa nagroda bez wątpienia stanie się dla autorki potężną motywacją do dalszego rozwoju. Laureatka pragnie złożyć najgłębsze wyrazy wdzięczności i podziękowania dla całego Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, na którego czele stoją prezes Mirosław Welz, wiceprezes Teresa Paryna, sekretarz Józef Bilski oraz skarbnik Maria Stefanik, dziękując za tak wysokie docenienie jej dotychczasowego dorobku.
Rzeszowska gala była jednak świętem nie tylko dla samej poetki, ale dla całego Mielca, gdyż wybitne wyróżnienia odebrali tam również dwaj inni rodacy. Nagrodę „Złote Pióro” z rąk prezesa, doktora Mirosława Welza, odebrał znakomity mielecki pisarz, dziennikarz i historyk-regionalista, doktor Włodzimierz Gąsiewski, uhonorowany za wspaniałe wydawnictwo zatytułowane „Między Plantami i latami o Krakowie słowami i obrazami”. Z kolei w kategorii Debiut Podkarpacia wielki sukces odniósł Daniel Kobiela, pełniący funkcję prezesa Klubu Historycznego Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz członek Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO, którego doceniono za debiutancki tomik poetycki pod tytułem „Do człowieka”.
Wszystkie te prestiżowe laury są namacalnym dowodem na to, jak ogromnym szacunkiem i uznaniem w całym regionie cieszą się twórcy rozwijający swoje skrzydła na Ziemi Mieleckiej. Całej trójce wybitnych artystów należą się najszczersze gratulacje, wielkie brawa oraz słowa głębokiego uznania za ich wkład w polską kulturę.
Komentarze (0)