Reklama

Ziemia rolna coraz droższa. Niestety my nie mamy się z czego cieszyć

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Ziemia rolna coraz droższa.  Niestety my  nie mamy się z czego cieszyć - Zdjęcie główne

foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wynika z najnowszych danych cena ziemi rolnej w Polsce w 2020 roku wzrosła. Za hektar trzeba było płacić o ponad 5% więcej niż przed rokiem. Niestety gdy spojrzymy na woj. podkarpackie to znów jesteśmy w ogonie kraju. Szczegóły poniżej.

Na podstawie  danych GUS i ARiMR, HRE Investments  przygotowała dane o cenach gruntów rolnych w Polsce pod koniec 2020 roku.

Najdrożej w wielkopolskim  i kujawsko-pomorskim

Ceny ziemi rolnej  w Polsce są bardzo zróżnicowane. Najwięcej za hektar trzeba  zapłacić  w woj. wielkopolskim – 59 918 zł i kujawsko-pomorskim – 54 485 zł.

Najtaniej w zachodniopomorskim i podkarpackim

Na drugim biegunie są województwa gdzie ceny są dużo niższe. Na ostatnim miejscu pod tym względem jest woj. zachodniopomorskie – 27 717 zł za hektar, a na przedostatnim podkarpackie – 28 407 zł za hektar.

Przecięta cena to 42,7 tys. zł za hektar.  

Mamy też najmniejszą wartość gruntów przeciętnego gospodarstwa

Poszczególne  województwa różnią się też znacznie  poziomem rozdrobnienia gospodarstw.  Największe średnie gospodarstwa są w zachodniopomorskim – 31,75 hektara, warmińsko mazurskim – 23,25 hektara, lubuskim – 22,29 hektara.

Najmniejsze w małopolskim – 4,16 hektara i podkarpackim – 4,94 hektara.  

Te ogromne różnice w wielkości gospodarstw sprawiają też, że szacunkowa wartość gruntów przeciętnego gospodarstwa w woj. warmińsko mazurskim to w tej chwili  1 087 000 zł (najwięcej w Polsce), a podkarpackim 140 000 zł (najmniej w Polsce).

Oczywiście  na bardzo  wysoką cenę gospodarstw w warmińsko mazurskim wpływ ma również fakt, że tereny te  są szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast.   O ich atrakacyjności najlepiej świadczy to, że w okresie od 2004 roku (wcześniejszych danych nie ma) do dzisiaj  przeciętny hektar zdrożał o ponad 800%, a średnia dla całego kraju to około 590%.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy