Reklama

Zielone Świątki - o co chodzi w tym święcie i czy należy się za nie dzień wolny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: iStock

Zielone Świątki - o co chodzi w tym święcie i czy należy się za nie dzień wolny - Zdjęcie główne

W niedzielę Zielone Świątki. | foto iStock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zielone Świątki w 2022 roku przypadają w niedzielę - 5 czerwca. To ruchome święto inaczej nazywane jest Zesłaniem Ducha Świętego i ma długą tradycję. Skąd się wzięło i o co w nim chodzi?

Ludowe obyczaje

Kiedyś Zielone Świątki były świętem pogańskim, obchodzonym w związku z nadejściem wiosny. Rolnicy i mieszkańcy wsi przystrajali domy kwiatami i rozpalali ogniska, by odpędzić złe duchy i zagwarantować gospodarzom obfite plony. Przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się z wcześniejszego słowiańskiego święta nazywanego „Stado”, związanego z kultem płodności.

Ludowe obyczaje związane z tym dniem nawiązywały do rytmu przyrody i nadejścia lata. Domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami.

Zielone Świątki szczególnie popularne były wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Później kultywowano także zwyczaj, podczas którego zasiane pola obchodziły procesje mieszkańców. Uczestnicy nosili wtedy chorągwie i obrazy święte, śpiewali również pieśni nabożne. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami.

Inaczej Zesłanie Ducha Świętego

Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto chrześcijańskie - Zesłanie Ducha Świętego. Obchodzi się je 7 tygodni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli 50 dni po Wielkanocy.

W tym dniu liturgia wspomina o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, którzy zaczęli mówić różnym językami. Otrzymali niezwykłą moc i dary, dzięki którym mogli na całym świecie głosić Słowo Boże. Ten dzień uznano za początek Kościoła.

 

Dzień wolny od pracy

Ustawowo jest to dzień wolny od pracy. Przypada jednak w niedzielę, więc pracodawca nie jest zobowiązany do oddania dodatkowego dnia wolnego swoim pracownikom, tak jak w przypadku wolnej soboty.

5 czerwca 2022 roku otwarte będą więc jedynie apteki, sklepy na stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach oraz punkty gastronomiczne. Zakupy zrobimy również w sklepach, w których za ladą stanie właściciel.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy