reklama

Zgnilec amerykański dotarł do Mielca. Co stanie się z pszczołami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zgnilec amerykański dotarł do Mielca. Co stanie się z pszczołami? - Zdjęcie główne

Zgnilec amerykański atakuje ule w Mielcu | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak poinformował urząd miasta Mielca, 3 listopada 2023 roku inspekcja weterynaryjna wojewódzkiego lekarza weterynarii w Krośnie stwierdziła chorobę zakaźną zgnilca amerykańskiego u pszczół w Mielcu.
reklama

Zapowietrzone obszary obejmują osiedla: Szafera, Dziubków, Smoczka, Smoczka I, Wolności, Wojsław i Rzochów. 

Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą zakaźną, która potrafi przemieszczać się pomiędzy rodzinami pszczelimi i pasiekami. Choroba ta jest zwalczana z urzędu na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Na obszarach zapowietrzonych obowiązuje zakaz przemieszczania bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do prac w pasiece. Ponadto nie wolno przeprowadzać wystaw i targów z udziałem pszczół, nakazuje się posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunku wrażliwych na daną chorobę zakaźną zwierząt właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii, oraz przegląd pasiek. 

Zgnilca wykryliśmy w pojedynczych pasiekach w trzech miejscowościach. Zasada jest taka, że jeżeli ta choroba zostanie wykryta, to w promieniu 6 kilometrów ustalamy obszary zapowietrzone. Na wiosnę dokonamy przeglądów w tych obszarach. Będziemy sprawdzać czy tam również pojawiła się choroba. W tym momencie pogoda nie pozwala na to żeby cokolwiek robić. Niefortunnie się złożyło, że choroba została wykryta w okresie, kiedy nie możemy otworzyć uli. Jeśli choroba zostanie wykryta, to dana rodzina pszczół jest usypiana, bo niestety nie ma leczenia. Jeżeli ula nie da się zdezynfekować to jest spalany razem z uśpionymi pszczołami. 

- mówiła Bernadeta Bator, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Mielcu. 

Zgnilec amerykański to choroba atakująca czerwie i jest wywoływana przez bakterię Paenibacillus larvae. Jest ona bardzo wytrzymała, ponieważ jej przetrwalniki mogą przeżyć nawet 40 lat. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama