reklama
reklama

Zespół Ludowy „Podkówka” z Przecławia po raz kolejny wystąpił na wiślańskiej estradzie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DK Przecław

Zespół Ludowy „Podkówka” z Przecławia po raz kolejny wystąpił na wiślańskiej estradzie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

"Podkówka" w Wiśle | foto DK Przecław

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOd 27 lipca do 4 sierpnia 2024 roku w Wiśle trwa 61 Tygodzień Kultury Beskidzkiej. Powiat mielecki i Przecław zaprezentował Zespół Ludowy "Podkówka".
reklama

Przecławska "Podkówka" zagrała i zaśpiewała pośród blisko stu zespołów, czterech tysięcy roztańczonych i rozśpiewanych wykonawców z różnych regionów kraju, Europy, Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, a nawet Azji.

- Było to ogromne wyróżnienie i niezwykłe przeżycie znaleźć się wśród tylu zespołów, prezentujących swoją kulturę i regionalny folklor- mówią członkowie zespołu.

Historia zespołu sięga roku 2013, kiedy to powstał jako Zespół Śpiewaczy „Tuszymka”. Obecnie działający pod nazwą „Podkówka”, kontynuuje swoją działalność pod kierownictwem muzycznym  instruktora Stanisława Pazdana.

Na scenie w Wiśle pojawiło się wielu utalentowanych artystów, którzy zapewnili niezapomnianą oprawę muzyczną tego wyjątkowego święta.

reklama

Zespół Ludowy „Podkówka” z Przecławia zaprezentował się znakomicie, zdobywając serca widzów swoją pasją i autentycznością.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, pomuzykować wspólnie, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy.

Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.

reklama

Tydzień Kultury Beskidzkiej to ogromne przedsięwzięcie, które w środku lata zawłaszcza Beskidem: Śląskim, Żywieckim Makowskim, Międzygórzem Jabłonkowskim i ich okolicami. 
To pięć dużych estrad: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, gdzie przez dziewięć kolejnych dni odbywają się kilkugodzinne koncerty. 

W tych miejscowościach organizowane są również krótkie koncerty na rynkach i uliczne korowody zespołów.
Pojedyncze koncerty odbywają się także w Ujsołach, Istebnej, Bielsku-Białej. Wybrane zespoły uczestniczące w TKB koncertują również w Czechach, podczas organizowanego przez polską mniejszość Gorolskiego Święta w Jabłonkowie na Zaolziu. 

Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej występuje zwykle blisko sto zespołów, kilkanaście to grupy zagraniczne, z całego świata. Do tego kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści. 

reklama

Koncerty ogląda niemal 200-tysięczna widownia. Prezentowane są wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, fotograficzne itp. Organizatorzy przygotowują targi i jarmarki sztuki ludowej, trwają warsztaty i konkursy. Cały region ożywa na czas tego barwnego folklorystycznego spotkania.

Niektórzy goście specjalnie w tym właśnie czasie zjeżdżają w Beskidy. Spotykają się więc na TKB ludzie, dla których rodzima tradycja jest wielką, niezaprzeczalną wartością, budującą ich tożsamość, a jej ochronie poświęcają swój czas, talent i siły.

Przychodzą na koncerty również ci, którzy chętnie wykorzystują okazję do posłuchania muzyki ludowej, obejrzenia tradycyjnych tańców, poznania zwyczajów i obrzędów swojego regionu, kraju, a także różnych zakątków świata.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama