Reklama

[ZDJĘCIA] Lekcja historii przy mieleckich bulwarach

Opublikowano: ndz, 14 sie 2016 21:25
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tłumy mieszkańców powiatu zgromadziły się dziś, 14 sierpnia, na bulwarach przy Wisłoce, aby wspólnie podziwiać militaria z okresu wojennego, a przede wszystkim obejrzeć przygotowaną rekonstrukcję bitwy, która miała miejsce w 1946 roku pod Ostrowami Tuszowskimi.

„Partyzancki Patrol 1946” – to temat przewodni trzeciej edycji Zlotu Militarnego, który zorganizowany został przez mieleckich pasjonatów historii działających w Klubie Historycznym „Prawda i Pamięć”, Grupie Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela” oraz Stowarzyszeniu Orzeł Biały – Strzelec.

Tuż po Mszy Świętej w kościele pw. Świętego Marka uczestnicy udali się w kierunku bulwarów, aby wspólnie odrobić przysłowiową lekcję historii. Początkowo kapryśna pogoda nie odstraszyła pasjonatów historii, którzy mieli okazję zobaczyć stoiska z militariami z okresu wojennego, uzbrojenie wojsk oraz służb policji z tamtych czasów, a przede wszystkim zobaczyć inscenizację bitwy stoczonej 70 lat temu, 8 sierpnia 1946 roku w Ostrowach Tuszowskich, obecnie w gminie Cmolas. Warto przypomnieć, że była to jedna z największych bitew stoczonych na terenach Rzeszowszczyzny.  

Obficie zaopatrzone stoiska, wystawy oraz możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanej strzelnicy dawał zebranym na mieleckiej starówce okazję do obcowania ze sprzętem, jakim posługiwali się żołnierze. Swoje zbiory wystawił Pułk Strzelców Podhalańskich z Dąbrowy Tarnowskiej, GRH Reichshof 1944 z Rzeszowa, jak również Kawaleria Kowalów z Borowa oraz GRH im. I Pułku Legii Nadwiślańskiej NSZ z Lublina, jak również wspomniani mieleccy miłośnicy militariów.

- Cieszę się, że tutaj jesteśmy. Pomimo że od tych wydarzeń minęło już siedem dekad, to również tutaj w Mielcu, możemy porozmawiać z ludźmi, którzy żyli w tamtych czasach i wspólnie tworzyć historię – mówi działacz z obecnego na zlocie Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów z Rzeszowa.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy próby zestrzelenia samolotu nieprzyjaciela przedstawione przez GRH III komisariat Policji Państwowej z Radomia, którzy wiernie odwzorowali alarm powietrzny dla miasta Mielca i wraz z chętnymi podjęli próbę namierzenia i wyeliminowania wroga z przestrzeni powietrznej.

Żywa lekcja patriotyzmu
Po długich przygotowaniach przystąpiono do głównych atrakcji militarnej imprezy, czyli rekonstrukcji walk. Biorący udział od jedenastu lat w rekonstrukcjach bitew pan Jurek z GRH im. Wojciecha Lisa „Mściciela” przyznaje, że impreza jest rozwojowa. – Trzecia edycja żywej lekcji patriotyzmu cieszy się, jak widać, dużą popularnością. Mam nadzieję, że nie przytrafi się nam złośliwość rzeczy martwych oraz wspomoże nas natura i wszystko pójdzie dobrze - przekazywał przed rozpoczęciem.

Pierwsza inscenizacja przedstawiająca walki na  Wale Pomorskim z 1945 roku wprowadziła licznie zgromadzonych uczestników zlotu w czasy II wojny światowej. Najważniejszym punktem była jednak rekonstrukcja historycznej walki stoczonej we wsi Ostrowy Tuszowskie przez oddziały partyzanckie dowodzące przez majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim "Zapora” i Wojciecha Lisa pseudonim "Mściciel”.

W bitwie tej partyzanci pokonali sowietów i działających z nimi ich funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej. Pokazy należy zaliczyć do udanych, o czym świadczą gromkie brawa, jakie otrzymali od publiczności biorący udział w inscenizacji miłośnicy historii.

- Moje dzieci bacznie obserwowały walki. Nie przeszkadzał im nawet ogromny huk wydobywający się z karabinów. Uważam, że takie pokazy znacznie bardziej dadzą im obraz walk o niepodległość niż szkolne podręczniki – stwierdziła pani Wioletta. 

Pokaz musztry w wykonaniu Kawalerii Kowalów 24. Pułku Ułanów był kolejnym punktem historycznego widowiska. Na zakończenie III Zlotu Militarnego swoje utwory o tematyce historyczno-patriotycznej zaprezentował się raper - Tadek Firma oraz zespół Forteca, który w rytmie rockowego brzemienia, w części swoich utworów wykorzystuje fragmenty wierszy polskich poetów.

Zlot powstał dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Organizatorzy dziękują marszałkowi województwa Władysławowi Ortylowi, który wraz ze  starostą powiatu mieleckiego Zbigniewem Tymułą oraz wójtami gmin: Mielec i Tuszów Narodowy –  Józefem Piątkiem oraz Andrzejem Głazem objęli honorowy patronat nad wydarzeniem. Patronat honorowy objęły również: NSZZ Solidarność PZL Mielec z przewodniczącym Marianem Kokoszką oraz SCK Mielec z dyrektorem Jackiem Tejchmą.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.