reklama

Zdążyliśmy go poznać

Opublikowano:
Autor:

Zdążyliśmy go poznać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatnią niedzielę, 19 marca, odszedł Eugeniusz Szyfner, mielecki „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Szyfner był najstarszym odznaczonym tym niezwykłym medalem na Podkarpaciu i jednym z najstarszych w Polsce. Zmarł w wieku 94 lat.

Eugeniusz Szyfner podczas II wojny światowej, mając tylko 17 lat, wspólnie z matką uratował od zagłady 9 Żydów. Wszyscy ocaleni przeżyli wojnę i żyją do tej pory. Eugeniusz Szyfner urodził się 29 grudnia 1922 roku w Tarnowie jako najstarszy syn z sześciorga dzieci w ubogiej rodzinie Józefa i Katarzyny Szyfnerów. Ukończył w 1939 roku 7-letnią Publiczną Szkołę Powszechną stopnia III w Spytkowicach. Podczas II wojny światowej, wraz z matką Katarzyną i młodszym rodzeństwem, mieszkał od 1939 roku w Chorzelowie, gdzie pracował jako robotnik rolny (fornal), a następnie jako dozorca w majątku ziemskim hrabiego Karola Stanisława Tarnowskiego w Chorzelowie. To właśnie tam w kurniku ukrywał Żydów. 6 listopada 1996 roku Eugeniusz Szyfner otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W marcu 2016 roku na Zamku w Łańcucie, z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. - Dowiedziałem się, że Niemcy spalili Żydów żywcem w synagodze. Nie wierzyłem, że można żywcem spalić człowieka. Mieszkałem wtedy w Chorzelowie i poszedłem na piechotę do Mielca, żeby się przekonać, czy naprawdę doszło do tej tragedii. Zobaczyłem na własne oczy to pogorzelisko. Miałem wtedy 15 lat i postanowiłem, że będę bronił Żydów, nawet jeśli ceną tego będzie zniszczenie mnie. Kto ich obroni jak nie ja? - powiedział nam podczas wywiadu w 2016 roku Eugeniusz Szyfner. Ta niesamowita postać została w ostatnim czasie dostrzeżona zarówno przez władze gminy Mielec, jak i władze powiatu. Szyfner otrzymał specjalne wyróżnienia i podziękowania za to, czego dokonał podczas wojny. Dzięki inicjatywie nauczyciela ZST Pawła Wala i jego uczniów, od 2016 roku trwa projekt edukacyjny dokumentujący życie Eugeniusza Szyfnera. Dzięki tej inicjatywie uczniowie opracowali profil mieleckiego sprawiedliwego na internetowej stronie encyklopedii „Wikipedia”. Zespół uczniów pod kierownictwem Pawła Wala w ostatnim czasie przeprowadził wiele prelekcji w mieleckich szkołach na temat Szyfnera. Projekt trwa nadal, a o jego efektach będziemy informować na bieżąco. - Eugeniusz Szyfner jest niesamowitym przykładem. Człowiek w wieku zaledwie 17 lat poświęcił własne życie po to, by ratować innych ludzi. Dla mnie to jest działanie naprawdę wymagające pozytywnej oceny i pochwały - powiedział nam w grudniu 2016 roku Daniel Kozdęba, prezydent Mielca.

W grudniu 2016 roku spotkaliśmy Eugeniusza Szyfnera ostatni raz. Złożyliśmy mu wtedy w imieniu społeczności miasta serdeczne życzenia. Jak się później okazało, spisaliśmy jego ostatnie słowa wypowiedziane publicznie. - Cieszę się, że mogę was gościć na moich urodzinach. Jestem zdumiony, że tak dużo osób na moje urodziny przyszło. Zapewniam, że będę przyjmował leki zgodnie z zaleceniami, aby one mnie wzmacniały - powiedział 29 grudnia 2016 roku. 

Pogrzeb Eugeniusza Szyfnera odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 marca, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu o godz. 13. Różaniec w intencji zmarłego zostanie odmówiony o godz. 12 w domu pogrzebowym „Eden”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE