Reklama

Zbigniew Tymuła żegna się z urzędem. Kto zostanie jego następcą? [RAPORT]

Opublikowano:
Autor:

Zbigniew Tymuła żegna się z urzędem. Kto zostanie jego następcą? [RAPORT] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Będzie nowy starosta. Radni, którzy są przedstawicielami Razem dla Powiatu Mieleckiego oraz Naszego Mielca dogadali się między sobą, pozbawiając władzy radnych z Prawa i Sprawiedliwości w powiecie. Złudzenia PiS-u o stworzeniu koalicji z Naszym Mielcem i pozostawieniu Zbigniewa Tymuły na stanowisku starosty pękły jak bańka mydlana.

W mijającej kadencji powiatem mieleckim sprawnie rządziła koalicja radnych z PiS oraz Stowarzyszenia Nasz Mielec. Przed wyborami przedstawicielom PiS-u wydawało się, że w nowej, teraz już pięcioletniej kadencji będą mogli rządzić samodzielnie, gdyż gdzie jak gdzie, ale na Podkarpaciu PiS w każdych sondażach notował bardzo dobre wyniki. A jakby czasem nie udało się stworzyć większości w powiecie, to znów będą mogli liczyć na pomoc sprawdzonego już koalicjanta, czyli Naszego Mielca.

Zabrakło jednego

Jednak 21 października wyborcy zdecydowali inaczej. Co prawda PiS wygrał, wprowadzając do rady powiatu 12 radnych, ale do samodzielnego rządzenia zabrakło jednej osoby. Zaskoczył natomiast wysoki wynik KWW Razem dla Powiatu Mieleckiego, utworzonego z przedstawicieli Razem dla Ziemi Mieleckiej i Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego. To połączenie dało efekt w postaci 9 osób, które uzyskały mandaty radnych powiatowych. Nasz Mielec zameldował się na powiatowej scenie samorządowej z czterema radnymi. Taki wynik dał możliwość tym komitetom stworzyć większość w powiecie, przejąć władzę od PiS-u i wyznaczyć nowego starostę, który na tym stanowisku zastąpi Zbigniewa Tymułę. Tak naprawdę to radni z Naszego Mielca decydowali, z kim chcą współrządzić. Wybór padł na radnych z Razem dla Powiatu Mieleckiego.

Najbardziej zgubna jest... pewność siebie.

Nie bez wpływu na całą sytuację w powiecie miała druga tura wyborów prezydenckich w Mielcu, którą wygrał Jacek Wiśniewski (KW Razem dla Ziemi Mieleckiej), pokonując Fryderyka Kapinosa (PiS). To zapewne był impuls do przejęcia władzy w mieście, jak i w powiecie.

W utrzymaniu władzy w powiecie przez koalicję PiS-u i Naszego Mielca nie pomogły rekordowe inwestycje zrealizowane w ciągu mijających czterech lat. Potężne inwestycje przy szkołach powiatowych, ośmiu mostach rozsianych po całym powiecie oraz wiele inwestycji drogowych nie zagwarantowały utrzymania stanowisk. Nie pomogły także wielkie imprezy plenerowe, na które przychodziło wiele tysięcy mieszkańców całego powiatu mieleckiego.

W pozagabinetowych rozmowach słyszy się, że w odniesieniu zwycięstwa przeszkodziła zbytnia pewność siebie czołowych postaci lokalnego PiS-u. Jak widać, same inwestycje nie dają gwarancji zwycięstwa. Czegoś chyba jeszcze zabrakło...

Nie pomogły w tym także ostatnie miesiące, w których nie brakowało dyskusyjnych decyzji związanych chociażby z wyborem nowego dyrektora Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego oraz wybór nowego dyrektora Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. W tych wypadkach nastąpił jakiś zgrzyt w koalicji rządzącej. Chociaż nie do końca wiadomo, czy miało to decydujący wpływ na ruch wykonany przez Nasz Mielec.

Młody starosta

Analizując umowę koalicyjną, można z dużym prawdopodobieństwem wywnioskować, że wicestarostą zostanie Andrzej Bryła z Naszego Mielca, a starostą Maciej Jemioło z Razem dla Powiatu Mieleckiego. Zwłaszcza to drugie nazwisko może być sporym zaskoczeniem. Oznacza to, że zarówno w mieście, jak i w powiecie młodość wkracza do lokalnej władzy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE