Od wielu miesięcy do mojego biura poselskiego w Mielcu zgłaszają się mieszkańcy, prosząc o pomoc w rozwiązaniu problemu zanieczyszczonego powietrza, z którym miasto boryka się już od wielu lat. Nie mogłem pozostać obojętny na te apele, tym bardziej, że wielokrotnie będąc w Mielcu widziałem i czułem jak bardzo jest to uciążliwe. Dlatego w ostatnich dniach wystąpiłem do ministra środowiska Prof. Jana Szyszki z prośbą o niezwłoczną interwencję i pomoc w wytypowaniu rzetelnej, niezależnej i obiektywnej firmy, która dokona szczegółowych pomiarów emisji firmy Kronospan. Poprosiłem także ministra środowiska o zlecenie szczegółowej kontroli rzeczywistego stanu emisji przez firmę zanieczyszczeń do atmosfery oraz wyciągnięcie wszelkich możliwych konsekwencji wobec firm i zakładów, które nie przestrzegają obowiązujących norm i uregulowań prawnych w zakresie poziomu zanieczyszczeń jakości powietrza w mieście. Zwróciłem się również do Komisji Europejskiej o dokonanie przeglądu ekologicznego w Kronospanie i sprawdzenie zgodności działalności firmy z unijnymi przepisami w zakresie ochrony środowiska. Jak powszechnie wiadomo, unijne instytucje bardzo zdecydowanie angażują się w walkę z zanieczyszczeniem środowiska, dlatego liczę na szybką i stanowczą reakcję w tej sprawie.
Problem mieleckiej fabryki poruszyłem również w liście do właściciela Kronospanu Petera Kaindla. Naturalnie doceniam fakt, iż Kronospan zapewnia miejsca pracy w regionie, jednakże nie może się to odbywać kosztem zdrowia mieszkańców. Kilka dni temu otrzymałem pismo od polskiego przedstawicielstwa Kronospanu, który przekonuje m.in. że jakość powietrza w Mielcu nie odbiega znacząco od jakości powietrza w innych miastach. Wbrew twierdzeniom Kronospanu mieszkańcy widzą i czują jednak coś zupełnie innego.
Chcę w tym miejscu podkreślić, że problem zanieczyszczenia powietrza w Mielcu jest znacznie szerszy i dotyka także innych zakładów na tym obszarze. Jestem przekonany, że przy dobrej woli władz miasta, województwa i firm ze strefy ekonomicznej uda się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, która niejednokrotnie powoduje poważne problemy zdrowotne dla mieszkańców. W najbliższym czasie zaproszę na wspólne spotkanie przedstawicieli miasta, województwa i zainteresowanych firm, by wspólnie wypracować rozwiązanie kompromisowe, gwarantujące poprawę jakości powietrza w Mielcu a jednocześnie zapewniające możliwość dalszego funkcjonowania tych firm w naszym regionie.
Tomasz Poręba