Reklama

Zakończył się kolejny etap scalania gruntów w gminie Padew Narodowa

Opublikowano:
Autor:

Zakończył się kolejny etap scalania gruntów w gminie Padew Narodowa  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wsiach Zachwiejów i Zarównie w Gminie Padew Narodowa zakończył się proces scalania gruntów. Akcja poprzedzona była szerokimi konsultacjami z lokalna społecznością z obu miejscowości.

 

Podczas spotkania w lutym 2014 z udziałem ówczesnych władz gminy, mieleckiego starostwa oraz pracowników Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych z Rzeszowa mieszkańcy dopytywali o szczegóły przedsięwzięcia. 

Okoliczni rolnicy chcieli uniknąć komplikacji związanych z operacją scalania, jaka przydarzyła się w innych zakątkach Gminy Padew Narodowa. Kilka lat temu niezadowoleni ze scalania właściciele gruntów protestowali nie tylko w organach samorządowych. Niektóre ze spraw doczekały się nawet postępowania prokuratorskiego, a przebieg tych wydarzeń opisywały szeroko media lokalne i ogólnopolskie.

Tym razem większość mieszkańców Zachwiejowa i Zarównia opowiedziało się za przeprowadzeniem przedłożonego im projektu scalania. Na zebraniu wiejskim 12 lutego 2014, bo wówczas rozpoczął się proces,  48 obecnych głosowało  "za", 4 było przeciwnych, a  7 wstrzymało się od głosu.

Stanisław Lonczak, starosta mielecki ocenia, że obecnie przeprowadzone scalanie nie będzie powodować już tylu emocji, co poprzednie. - Scalenie zostało wykonane, teraz buduje się tam drogi, przepusty, wjazdy na te działki. Będzie to taka część rolnicza, gdzie każdy będzie miał dogodny dojazd, szerokie drogi, gdzie pojazdy rolnicze mogą się rozwinąć i nie musi jeden gdzieś tam wjeżdżać w jakąś działkę, jakiś grunt. Opinię starosty potwierdzają również sołtysi miejscowości, w który odbyło się scalanie gruntów. 
 
Łącznie scalaniem objętych zostało blisko 300 ha gruntów. Przy tej okazji zaprojektowano i wykonano 26,3 km dróg dojazdowych do „nowych” pól.  Prace te kosztowały 4 343 034,97 PLN. Za kolejne 95 298,08 PLN wykonano na łącznej długości 6,09 km modernizację i budowę urządzeń melioracji wodnej.
Przeprowadzono również rekultywację gruntów na łącznej powierzchni 21,59 ha. Prace te kosztowały kolejne 140 658,64 PLN.

 


Czytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE