Uniwersytety Trzeciego Wieku to zorganizowana forma edukacji osób starszych. W Polsce takie uniwersytety zaczęły powstawać w 1975 roku i działają tej pory. Wg statystyki z 2018 rok, jest ich w naszym kraju 640.
Obecnie powstaje coraz więcej Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jest to reakcja na dynamiczne przemiany demograficzne, wzrost liczby osób starszych w strukturze społeczeństwa.
Jest to nasz 16 rok naszej działalności kalendarzowo, natomiast aktywnie działaliśmy przez 15 lat - przypomiała Elżbieta Kwiatkowska, prezes MUTW. - Przerwa pandemiczna ukradła nam troszeczkę nam czasu, stąd też w okresie wakacyjnym postaramy się przygotować i zorganizować najważniejsze nasz jubileusz: 15-lecia działalności. Wczasie ostatniego roku akademickiego przygotowywaliśmy trzy jubileusze naszych grup artystycznych: formacji tanecznej Gracja (5 lat) chóru Echo (10 lat), Senior Show (15 lat).
Aktualnie na Uniwersytecie działa 17 grup zainteresowań, uczestniczy w nich ponad 300 osób, niektóre osoby uczestniczą w kilku sekcjach.
Podstawowa działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku to działalność edukacyjna i w tym obszarze słuchacze wysłuchali 28 wykładów, w których średnio uczestniczy od 120 do 150 słuchaczy.
Prowadzone były lektoraty języka angielskiego, rosyjskiego, migowego, w których uczestniczy około 50 osób. Z kursów komputerowych skorzystało około 40 osób.
W zakresie działalności kulturalno-arystycznej działają grupy: Senior Show, chór Echo, farmacja taneczna Gracja, sekcja artystyczna, grupa taneczna Okrąg, grupa wokalna.
Działa też sekcja gimnastyczna, zajęcia przy muzyce, tzw. korektywa, joga, tenis stołowy, nordic walking, sekcja rowerowa
W sumie w tych sekcjach bierze udział około 250. Seniorzy wyjechali też pięć razy do ciekawych miejsc i zorganizowali 3 spotkania integracyjne.
Na pierwszy semestr ostatniego roku akademickiego zapisało się 66 nowych członków, na drugi semestr - 38.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.