reklama
reklama

Zakazane rośliny w ogrodach. Możesz dostać milion złotych kary [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Zakazane rośliny w ogrodach. Możesz dostać milion złotych kary [LISTA] - Zdjęcie główne

Zakazane rośliny w ogrodach. Możesz dostać milion złotych kary. | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGeneralna Dyrekcja Ochorny Środowiska poinformowała, że od 2 sierpnia roślina – pistia rozetkowa (Pistia stratiotes), ryba - przydenka żebrowata (Fundulus heteroclitus) i żaba – platana szponiasta (Xenopus laevis) uznawane będą za inwazyjne gatunki obce (IGO) stwarzające zagrożenie dla Unii. Za ich posiadanie możemy otrzymać olbrzymią karę. Jakie rośliny są także "zakazane" w naszych ogrodach?
reklama

Pojęcie "stwarzające zagrożenie" oznacza, że ze względu na zdolność tych gatunków do ekspansji poza swoim naturalnym zasięgiem, mogą one spowodować poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej na terenie Unii Europejskiej, a w przypadku niektórych gatunków także dla gospodarki czy zdrowia człowieka - informuje Korso Kolbuszowskie

- W związku z tym od 2 sierpnia br. zakazane będzie m.in. ich przetrzymywanie, sprzedaż czy wwóz na teren Unii. Ponadto stwierdzenie tych gatunków w środowisku należy zgłosić do gminy

reklama

- czytamy w komunikacie GDOŚ. 

Kara do miliona złotych 

Kto narusza przepisy dotyczące IGO, stwarzających zagrożenie dla Unii, popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł.

Inne zakazane gatunki 

Może wydawać się, że w swoim ogrodzie możemy siać i uprawiać dowolne rośliny. Są jednak przepisy, które należy respektować, a ich złamanie grozi surowymi karami. Jakich roślin absolutnie nie możemy uprawiać w ogrodzie? 

Bożodrzew gruczołowaty to roślina z rodziny biegunecznikowatych, która pochodzi z Chin. Roślina ta okazała się gatunkiem inwazyjnym, stanowiącym zagrożenie dla rodzimych gatunków flory. 

reklama

Jest to okazałe i szybko rosnące drzewo uznawane w Unii Europejskiej i w Polsce za gatunek inwazyjny, którego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w nim jest zabronione przez ustawę o ochronie przyrody z 2004 roku.

Od roku 2012 specjalnego pozwolenia od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wymaga również jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie oraz sprzedaż.

Na terenie całej Unii Europejskiej zakazane jest uprawianie także na ogrodach barszczu perskiego i hiacyntu wodnego. Nie należy też uprawiać w ogrodzie takich roślin, jak dławisz okrągłolistny, kolcolist zachodni czy rdestowce.

Złamanie tego zakazu grozi karą administracyjną w wysokości nawet miliona złotych oraz postępowaniem karnym, które może zakończyć się wyrokiem więzienia i spędzeniem tam do 5 lat.

reklama

Nie dla maków i konopi  

Zabroniona jest również uprawa maków i konopi. Chodzi o konopie z odmiany "Cannabis L" oraz "Cannabis sativa L" i o mak lekarski lub niskomorfinowy.

Ich obecność na działce grozi karą 3 lat więzienia lub grzywną do 5 tysięcy złotych.

Jeżeli same zasieją się przypadkiem w ogrodzie, najlepiej zgłosić ten fakt lokalnemu samorządowi i tym samym ustrzec się przed karą. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama