Reklama

Z Tarnowa wyruszyła 38. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku została zorganizowana w formie sztafety

Opublikowano:
Autor:

Z Tarnowa wyruszyła 38. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku została zorganizowana w formie sztafety - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mszą św. w tarnowskiej katedrze rozpoczęła się 38. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. W tym roku została ona zorganizowana w formie sztafety.

„Wyruszając na szlak Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej zabierzcie ze sobą, to, co fizycznie nic nie waży, ale z pewnością zaważy na waszym przeżyciu pielgrzymowania i zaważy też na waszym dalszym życiu – zabierzcie gotowość do słuchania słowa Bożego; zabierzcie gotowość na przyjęcie Chrystusa” - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Jak dodał, pielgrzym idzie przez ziemię niosąc w sobie serce, które coraz bardziej tęskni za niebem.

Zdaniem biskupa, mądrość płynąca z Ewangelii pokazuje nam, jak utrzymać właściwy stosunek do dóbr tego świata; jak nie stracić z oczu tego, co jest najważniejsze. „Taka postawa sprawi, iż nie utracimy nigdy tego, co ofiarowaliśmy Bogu i naszym bliźnim. Tego nikt i nic nam nie zabierze ani nie zniszczy” - dodał.

 

Biskup mówiąc o tym, że człowiek w życiu doświadcza utraty czegoś podkreślił, że wszystko to uświadamia nam, jak kruche i nietrwałe są ludzkie sposoby zabezpieczania przyszłości.„Naturalnie, praca i starania o pomyślną przyszłość poprzez gromadzenie konkretnych dóbr, są ważne, lecz nie mogą zdominować wewnętrznej wolności człowieka, zakrywając przed nim tym samym pełny sens jego życia”.

Bp Andrzej Jeż dodał, że kto chce osiągnąć zbawienie, musi podążać za Chrystusem. „Musi Mu zaufać kładąc na szalę swoje życie i wszystkie związane z nim uwarunkowania, jak rodzina, praca i posiadane dobra. Bóg powierzył człowiekowi określone możliwości i dobra, czyniąc z niego zarządcę, a nie absolutnego pana” - powiedział.

Biskup mówił w homilii, że Chrystusowa Ewangelia ze swoimi wymogami i nawoływaniem porzucenia wielu wartości ziemskich, może się wydawać niektórym nieco ponura i wroga człowiekowi. Jak dodał, w rzeczywistości jednak, człowiek posłuszny Ewangelii ocala swoje życie i człowieczeństwo, aby nie zostało przytłoczone sprawami drugorzędnymi. „Wielkość i mądrość takiego człowieka polega na tym, że pielęgnuje on wyższe wartości, zaś dobrom doczesnym przypisuje wartość względną. Postępuje tak, jak niekiedy żołnierze na froncie: porzucają tabory z niepotrzebnym sprzętem, aby wykonać działania taktyczne, a przede wszystkim ocalić życie z opresji” - mówił bp Jeż.

Tegoroczna pielgrzymka ze względu na pandemię ma formę sztafety. Przez osiem dni szlak będą przemierzały po trzy grupy. Wieczorem zaś uczestnicy autokarami wrócą do domu.Dziewiątego dnia wszystkie grupy pielgrzymkowe są zaproszone na Jasną Górę, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii przed tronem Maryi. W jednej grupie będzie mogło znaleźć się około 150 pątników. Co za tym idzie jednego dnia trasę̨ przejdzie 450 pielgrzymów.

„Chcę kontynuować pielgrzymowanie i idę po raz szósty. Idziemy jeden dzień, ale mam nadzieję, że będzie można się wyciszyć i wiele przemyśleć – mówi Anna.

Wiele osób będzie pielgrzymować w duchowy sposób m.in. dzięki relacjom diecezjalnych mediów. Będą m.in. transmisje Mszy św., nabożeństw oraz relacje z trasy. Powstała także nowa wersja aplikacji pielgrzymkowej PPT. Zawiera ona treści konferencji, informacje o patronie dnia, liczne modlitwy, informacje o trasie pielgrzymki, grupach oraz regulamin PPT. W tym roku nowością jest bezpośredni link do transmisji Mszy Świętych. Ponadto w parafiach diecezji tarnowskiej będą organizowane apele jasnogórskie w łączności z pielgrzymami.

„Zachęcamy, aby pielgrzymi duchowi wyeksponowali w domach krzyż i Biblię i otwierali ją na tekstach, które przeżywają pielgrzymi” - powiedział dyrektor PPT ks. Zbigniew Szostak.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska pod hasłem "Idźcie" dotrze na Jasną Górę 25 sierpnia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE