Reklama

Wyrównane emerytury rolniczej z emeryturą otrzymaną z ZUS, to jeden z tematów konferencji prasowej w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyrównanie dopłat dla rolników z dopłatami jakie otrzymują rolnicy w krajach Unii Europejskiej, to cel, który nareszcie został osiągnięty. Konferencja prasowa dnia 1 lutego 2023 r. w biurze poselskim w Mielcu była pierwszym i nie ostatnim spotkaniem z Posłami i rozwijanymi tematami dotyczącymi terenu Podkarpacia i Małopolski.

Podczas konferencji w biurze poselskim Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa 1lutego 2023 r. ważnym tematem rozmów był wiek emerytalny i emerytury dla rolników.

Rząd PO-PSL w 2012r. podniósł wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.  Kobietom o 7 lat, a prowadzącym gospodarstwo rolne aż o 12, mężczyznom o 2 lata. Poprzedni wymagany wiek to 60 i 65 lat. W 2017 r. zostały wprowadzone zmiany przez Zjednoczoną Prawicę i cofnięcie podniesionego wieku wymaganego do przejścia na emeryturę do ustawy sprzed 2012 r. Pozostawiono również wybór dla chcących kontynuować pracę lub przejścia na emeryturę.

W styczniu na posiedzeniu Sejmu została przyjęta ustawa zwiększenia emerytury najniższej rolnika. Kwota otrzymywanej emerytury rolnika nie będzie mniejsza niż emerytura otrzymywana z ZUS/ 1588,44 zł./. Ważne przypomnienie iż od 15 czerwca 2022 r. rolnik przechodząc na emeryturę nie musi przekazywać gospodarstwa rolnego.

Ostatnie informacje potwierdzają zamiar podniesienia wieku emerytalnego. Były członek RPP dr Bogusław Grabowski twierdzi, że jest to nieuniknione. O wieku emerytalnym również wypowiadał się Grzegorz Schetyna twierdząc, że ta sprawa wróci.

Plan strategiczny dla wspólnej polityki rolnej to kolejny  ważny temat spotkania. Plan wsparcia i zmian został przyjęty w roku ubiegłym przez Komisję Europejską W podejmowaniu zmian w prawie  dotyczących dopłat dla rolników na lata 2023-2027 jak podkreślił Poseł Kapinos „bardzo ważna jest współpraca posłów z Komisji Rolnictwa i Posłów z Podkarpacia ponieważ jest pewna regionalizacja. Głównie chodzi o wielkość gospodarstw, trudno porównać średnie gospodarstwo 4,7 ha w Małopolsce z obszarem kilkudziesięciu hektarów w Polsce zachodniopomorskiej lub lubuskim, gdzie są inne uwarunkowania i inne problemy”.

Dzięki wstawiennictwu i mocnym przedstawieniu argumentów przez posłów z Podkarpacia doprowadzono do zmian korzystnych dla rolnika z mniejszym gospodarstwem.  Dopłata redystrybucyjna, dodatkowa będzie od pierwszego hektara/ wcześniej od trzeciego. W 8 województwach w tym podkarpackiego i małopolskiego dopłata do bydła będzie od pierwszej sztuki, a nie jak było dotychczas od trzeciej.

Celem podjętych decyzji jest rozwój  małych, rodzinnych gospodarstw, których na terenie województwa podkarpackiego jest około 70%. Obecnie środki wspierające rolników, które pochodzą z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego zostały wyrównane w porównaniu do innych państw Unii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy