reklama
reklama

Wyniki wyborów do Senatu z 81,5 proc. obwodów. Opozycja bierze większość

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miranda Korzeniowska

Wyniki wyborów do Senatu z 81,5 proc. obwodów. Opozycja bierze większość - Zdjęcie główne

PKW zliczyła wyniki wyborów do Senatu z 81,5 proc. obwodów głosowania. | foto Miranda Korzeniowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPiS zdobył najwięcej głosów w wyborach do Senatu, ale większość mandatów będzie miała opozycja - to cząstkowe wyniki PKW z 81,5 proc. obwodów głosowania. Podobne wyniki przewiduje sondaż exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
reklama

Trwa liczenie głosów rekordowo oddanych w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Państwowa Komisja Wyborcza na bieżąco podaje cząstkowe wyniki. W pierwszej kolejności spłynęły te z mniejszych obwodów głosowania.

Oto wyniki wyborów do Senatu z 81,5 procent obwodów głosowania (godz. 18 w poniedziałek):

Prawo i Sprawiedliwość - 36,06 proc.

Koalicja Obywatelska - 28,05 proc.

Trzecia Droga - 10,75 proc.

Konfederacja - 7,16 proc.

Nowa Lewica - 5,56 proc.

Bezpartyjni Samorządowcy - 4,78 proc.

W wyborach do Senatu wybiera się stu senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że w jednym okręgu do zdobycia jest jeden mandat. A komitet wyborczy może wystawić tylko jednego kandydata. Łącznie o sto miejsc walczy w tych wyborach 360 kandydatów.

reklama

Tzw. demokratyczna opozycja (dokładnie: Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga, Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski) zawiązała nieformalny "pakt senacki", czyli porozumienie zakładające, że w każdym okręgu wystawia wspólnie tylko jednego kandydata. Chodziło o to, by nie rozbijać głosów i zjednoczyć siły przeciwko PiS.

- Pakt senacki zadziałał. Wszystko wskazuje na to, że opozycja łącznie będzie miała minimum 55 mandatów w Senacie, a ważą się losy jeszcze kilkunastu - mówi Rafał Grupiński, dotychczasowy poseł, a teraz kandydat KO na senatora w Poznaniu, który uzyskał 77,4 proc. głosów poparcia (dane z 88,9 proc. obwodów) i już na pewno zdobył mandat. - Sprawdziła się formuła współpracy i wspólnego przeciwstawienia się PiS. W moim okręgu - Poznaniu, a także powiecie poznańskim, wyborcy dali wyraźny sygnał, że nie akceptują polityki Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze nie świętujemy, czekamy na oficjalne wyniki wyborów, ale już nastawiamy się na koalicyjną współpracę.

reklama

W powiecie poznańskim pewny mandatu może być Waldy Dzikowski z KO. Wśród wielkopolskich pewniaków są również: Adam Szejnfeld z KO, Jan Filip Libicki z Trzeciej Drogi. W dwóch okręgach obejmujących Łódź spokojni o mandaty mogą być: Artur Dunin (KO) i Krzysztof Kwiatkowski, kandydat niezależny, były minister sprawiedliwości i prezes NIK. W okręgach warszawskich pewne mandaty mają: Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Magdalena Biejat (Lewica), Adam Bodnar (KO) i Marek Borowski (KO). A w Krakowie: Jerzy Fedorowicz (KO) i Bogdan Klich (KO). Z kolei np. we wszystkich pięciu okręgach na Podkarpaciu zwyciężają kandydaci PiS. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama