Reklama

Wyburzanie ścian działowych

Opublikowano:
Autor:

Wyburzanie ścian działowych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Modernizacja lub zmiana funkcjonalności pomieszczenia sprawiają, że często pojawia się potrzeba wyburzenia ścianek działowych. Tylko w przypadku tego rodzaju ścianek jest to możliwe, ponieważ nie przenoszą one obciążeń konstrukcyjnych budynku, a jedynie służą do wydzielania poszczególnych stref w domu.

Nie zawsze jednak dokładnie wiadomo czy dana ściana jest działowa.

Jednym z najważniejszych kryteriów jest jej grubość. Jeżeli wraz z tynkiem nie przekracza 15 cm grubości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to ścianka działowa. Jeśli dom był niedawno budowany, można też zajrzeć do dokumentacji, czyli projektu domu.

W przypadku starych domów konieczne są dokładne oględziny ściany, ponieważ często ściany konstrukcyjne w przypadku kilku kondygnacji, stawiane były jedna nad drugą, gdzie niższa stanowiła rodzaj podpory dla wyżej położonej. Jeśli budynek jest właśnie tak skonstruowany, nie można wyburzać ściany położonej na niższym poziomie, ponieważ grozi to zawaleniem się konstrukcji całego budynku.

W przypadku jeśli inwestorowi bardzo zależy na remoncie i wyburzeniu ścianki działowej, powinien zlecić ekspertyzę konstruktorowi budowlanemu. Ekspert przygotuje projekt wzmocnienia stropu. Najczęściej dostawia się filary oraz tworzy podciąg. Projektant przeprowadzi również inwestora przez cały proces rozbiórki.

Istotną kwestią jest sprawdzenie, czy w ścianach prowadzone są rury lub przewody instalacyjne. Sytuacja jest prostsza, gdy na ścianie znajdują się gniazda, punkty oświetleniowe. Jeśli jednak ich nie widać, nie oznacza że ich nie ma. Wewnątrz ściany mogą być umiejscowione instalacje, które prowadzą do innych pomieszczeń.

Dlatego najpierw należy dokładnie prześledzić układ rur i przewodów, a także postanowić, gdzie będą biegły w nowym układzie ścian. Bardzo pomocne są zdjęcia lub rysunki, na których ukazane jest pierwotne rozmieszczenie rur i instalacji. Ich brak wydłuża pracę projektanta.

Wyburzanie ściany to proces, który powoduje, że wokół gromadzi się dużo pyłu oraz gruzu, dlatego warto odpowiednio przygotować się do rozbiórki Konieczne jest dokładne zabezpieczenie posadzki, ponieważ spadający gruz może ją uszkodzić.

Wyburzanie ścian działowych murowanych

Ściany murowane rozbiera się łatwo, przede wszystkim ze względu na dość małą wytrzymałość zaprawy łączącej poszczególne elementy ściany. Najłatwiej usuwa się ścianę z cegły pełnej, którą po oczyszczeniu można nawet ponownie użyć.

Jeśli w ścianie zamontowane były drzwi, warto zacząć w tym miejscu i po zdjęciu futryny rozpocząć rozbiórkę ściany. Jeśli w ścianie jest umiejscowione zbrojenie, to należy je wyciąć z bocznych ścian.

Wyburzanie ścian działowych szkieletowych z pokryciem z płyt g-k

Ściany tego rodzaju zbudowane są z metalowego lub drewnianego stelaża, który pokryty jest płytami gipsowo- kartonowymi. Wewnątrz zazwyczaj znajduje się warstwa wełny mineralnej.

Demontaż rozpoczyna się od przecięcia płyty z jednej strony na całej wysokości, najlepiej blisko słupka stelaża. Podważając brzeg od strony przecięcia, płytę odchyla się, aż do złamania na następnym słupku mocującym.

Wyburzanie ścian działowych drewnianych 

Ten typ ścianek spotykany jest raczej w starych budynkach, gdzie ściany były budowane z drewnianych ram, obitych obustronnie deskami, do których drutem mocowano maty z trzciny. Przestrzeń pomiędzy wypełniano zazwyczaj sieczką zmieszaną z gliną lub też wapnem.

Rozbiórka takiej ściany nie jest prosta. Najpierw zrywa się warstwę tynku wraz z trzciną, a następnie usuwa druty mocujące. Odsłonięte deski odrywa się od ramiaków, usuwa wypełnienie ścian, a następnie rozmontowuje ściany.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE