reklama
reklama

Wybory 2024: Chcesz głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika? Śpiesz się!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: AdobeStock - Tomasz Warszewski

Wybory 2024: Chcesz głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika? Śpiesz się! - Zdjęcie główne

Ułatwienia wyborcze dla osób niepełnosprawnych i seniorów pozwalają im głosować bez wyjścia z domu. | foto AdobeStock - Tomasz Warszewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeszcze tylko kilka dni zostało na chęć zgłoszenia głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika w wyborach samorządowych 7 kwietnia. Z tych uprawnień mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami lub osoby od 60. roku życia.
reklama

Głosowanie korespondencyjne zgłoś do 25 marca

Głosowanie w wyborach bez wychodzenia z domu? Doręczenie pakietu wyborczego przez listonosza? Takie uprawnienie przysługuje osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, najpóźniej w dniu wyborów kończącym 60 lat oraz przebywającym w dniu wyborów na kwarantannie czy w izolacji.

- Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu ustnie, pisemnie lub elektronicznie za pomocą usługi na stronie gov.pl. Osoby z niepełnosprawnością do zgłoszenia muszą dołączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Mogą zażądać też dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego mija 25 marca – wyjaśnia Marcin Chmielnicki, rzecznik Krajowego Biura Wyborczego.

reklama

Osoby niepełnosprawne lub przebywające na kwarantannie mogą zgłosić się do właściwego komisarza wyborczego także telefonicznie. Komisarze urzędują w dawnych miastach wojewódzkich. W większych miastach często jest ich nawet dwóch. W przypadku wysłania dokumentów pocztą o dotrzymaniu terminu decyduje data wpływu zgłoszenia do komisarza wyborczego, a nie data stempla pocztowego. Osoby, które w dniu wyborów będą podlegały obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, mają więcej czasu na złożenie wniosku – do 2 kwietnia.

Jak prawidłowo wypełnić i oddać pakiet wyborczy?

Pracownicy poczty dostarczą pakiet wyborczy pod wskazany adres najpóźniej na sześć dni przed wyborami (na dwa dni w przypadku kwarantanny).

reklama

W pakiecie znajdą się:

  • karty do głosowania
  • koperta na karty do głosowania,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
  • instrukcję głosowania korespondencyjnego,
  • koperta zwrotna.
Głosy na kartach w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów należy oddać w sposób określony w dołączonej instrukcji. Wypełnione karty należy umieścić w przeznaczonej do tego kopercie i zakleić. Głosy z kart niezaklejonych będą nieważne! Te koperty, a także oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, trzeba z kolei umieścić w kopercie zwrotnej zaadresowanej do obwodowej komisji wyborczej. I znów: koperta zwrotna musi być zaklejona.

Wyborca może wybrać sposób przekazania pakietu wyborczego. Będzie to możliwe za pokwitowaniem najpóźniej w:

reklama

  • dniu wyborów pod adresem wskazanym przez wyborcę, jeżeli poprosił o to listonosza w momencie doręczenie pakietu,
  • przedostatnim dniu roboczym przed dniem wyborów w placówce poczty mieszczącej się w gminie, w której wyborca jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców,
  • trzecim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów w dowolnej placówce Poczty Polskiej.
Wyborca może również zdecydować się oddać pakiet wyborczy osobiście w dniu głosowania w obwodowej komisji wyborczej.

Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika do 29 marca

Wyborcy z niepełnosprawnością, a także ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60. lat mogą skorzystać z jeszcze innego ułatwienia – głosowania przez pełnomocnika. Jeśli zdecydują się na tę formę, nie mogą już głosować korespondencyjnie (i odwrotnie).

reklama

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo do głosowania. A nie może nim być członek obwodowej komisji wyborczej, w której głosuje osoba udzielająca pełnomocnictwa, mąż zaufania, obserwator społeczny oraz kandydat w wyborach.

- Aby zagłosować przez pełnomocnika, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w stałym obwodzie głosowania lub na stronie gov.pl – wyjaśnia Marcin Chmielnicki z KBW. - Wniosek należy złożyć najpóźniej w dziewiątym dniu przed dniem wyborów, czyli do 29 marca. Trzeba dołączyć do niego pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem oraz kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeśli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych sześćdziesięciu lat.

Gmina sporządzi akty pełnomocnictwa, z którymi pełnomocnik musi udać się do lokalu wyborczego. Co ważne, będą dwa akty na dwie tury wyborów. Trzeba uważać, by ich nie pomylić.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama