Reklama

Wszystko, by pomóc rodzinie w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

Wszystko, by pomóc rodzinie w Mielcu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Specjaliści biją na alarm, bo cięgle przybywa osób mających problemy z przemocą w rodzinie. Problem dostrzegł Urząd Miejski w Mielcu, który rusza z działaniami mającymi pomóc wszystkim, którzy znają ten problem.

Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Mielcu rusza z nowym projektem, który ma przeciwdziałać zjawisku przemocy w rodzinie. Pieniądze na realizację projektu udało się znaleźć w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mielecki program zostało oceniony bardzo wysoko i otrzymał 9 miejsce na 76 projektów. Na działania w mieście urzędnicy zdobyli ponad 40 tysięcy złotych.

- Jakiś czas temu zdiagnozowaliśmy problemy rodzinne i wiemy, że to zjawisko narasta. Coraz więcej osób objętych jest procedurą tzw. niebieskiej karty, dlatego napisaliśmy projekt właśnie po to, żeby przeciwdziałać, informować i sygnalizować, że można żyć bez przemocy. Chcemy mówić o tym zjawisku z rodzicami, z wyspecjalizowaną kadrą, która pracuje z rodzinami, pedagogami i pracownikami socjalnymi. Mamy zaplanowane bardzo różne działania w tym zakresie. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - powiedziała nam Agata Ćwięka, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Mielcu.

Konkretne działania w całym mieście

 Chodzi przede wszystkim o zwiększenie świadomości mieszkańców, że zjawisko przemocy może dotyczyć nas lub naszych sąsiadów. Specjaliści będą uczyć, jak się komunikować, by uniknąć wielu nieprzewidzianych i nieoczekiwanych problemów. Projekt będzie realizowany na wielu poziomach i z wieloma grupami, m. in. z młodzieżą ponadgimnazjalną, rodzicami, dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, będą odrębne działania przeznaczone dla rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy. Szkolenia odbędą się także dla osób niepełnosprawnych (w tym niesłyszących, niedowidzących, niewidomych). Osobne szkolenia przewidziano dla kobiet, a także dla pracowników socjalnych.

Policja bije na alarm

Mieleccy policjanci informują nas, że zjawisko przemocy w rodzinie istnieje w całym powiecie mieleckim. W 2017 roku,  od stycznia do czerwca, policja założyła 145 niebieskich kart, czyli dokumentacji dla rodzin, w których dochodzi do przemocy. W tym roku  liczba takich spraw jest podobna i wynosi 146. Najczęściej policjanci odnotowują przemoc psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Oczywiście dużym problemem jest także alkohol, który w większości przypadków dotyczy mężczyzn.

 

Co uda się zorganizować:

- koncert dla mieszkańców miasta Mielca „Przeciw Przemocy”
- warsztaty dla rodziców w przedszkolach i szkołach podstawowych
- lokalną kampanię społeczną
- warsztatowe zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z zakresu propagowania prawidłowych postaw wobec osób starszych
- seminarium dla osób z niepełnosprawnościami i starszych na temat zjawiska przemocy oraz instytucji świadczących pomoc w tym zakresie
- szkolenie dla specjalistów zajmujących się przemocą w rodzinie
- warsztaty dla kobiet zwiększające bezpieczeństwo

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE