W trzech punktach Beata Rafalo, rzecznik prasowy firmy, opisała działalność Kronospanu co do bieżących działań zakładu. W piśmie czytamy m.in., że firma jest otwarta i dobrowolnie poddaje się wszystkim, także niezapowiedzianym, kontrolom. - Ostatnia kontrola w postaci realizacji niezapowiedzianych pomiarów emisji z instalacji produkcyjnej, zlecona przez Urząd Miasta Mielca miała miejsce 13 września - informuje przedstawicielka Kronospanu, dodając, że zakład jest w trakcie gruntownej modernizacji, która wymaga stosowanych, formalnych zezwoleń oraz czasu.
Treść opublikujemy w najbliższym wydaniu papierowym Korso.
Beata Rafalo wskazała inwestycje już zrealizowane, jak czytamy - mające pozytywny wpływ na otoczenie. Są to m.in. budowa nowej wytwornicy ciepła, elektrofiltru i multicyklonów. - Uruchomienie tej instalacji spowoduje znaczne, nawet kilkunastokrotne zmniejszenie emisji pyłu zaznacza rzecznik prasowy Kronospanu.
Ponadto w zakładzie wybudowana została nowa hala biomasy, dzięki której został całkowicie wyeliminowany problem pylenia z hałd biomasy. - W trakcie budowy jest betonowy ekran o wysokości 8 metrów i długości prawie 300 metrów, który ma na celu minimalizację wtórnej emisji z hałd trocin - dodaje Beata Rafalo.
Pozostałe inwestycje przedstawimy w 38 numerze Korso.
- Obecna emisja z zakładu powoduje wprawdzie uciążliwości w postaci zapachu, ale nie truje. Są inne źródła emisji PM 10 i PM 2,5 - to tzw. niska emisja, która wyraźnie zwiększa się w okresie grzewczym, jesienią i zimą. Znajduje to potwierdzenie w ogólnodostępnych wynikach badań WIOŚ - podsumowała przedstawicielka firmy.