Reklama

[Wracamy do tematu] Wypadek karetki z osobą z podejrzeniem koronawirusa. Kto ma pomóc w dezynfekcji?

Opublikowano:
Autor:

[Wracamy do tematu] Wypadek karetki z osobą z podejrzeniem koronawirusa. Kto ma pomóc w dezynfekcji?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wracamy do tematu wypadku z udziałem karetki, do którego doszło 7 sierpnia w Woli Mieleckiej. Jak się okazało, ratownicy przewozili pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Na miejscu zdarzenia pojawił się właściciel najbliższej posesji i udzielił pomocy choremu. Gdy okazało się, pacjent może być zakażony koronawirusem, właściciel nieruchomości zgłosił się do Sanepidu, by poprosić o dezynfekcję fragmentu podwórka, na którym doszło do wypadku. Sanepid odmówił. Nasz czytelnik pyta - co ma zrobić zwykły mieszkaniec, który znajdzie się w takiej sytuacji?

Wypadek z udziałem karetki miał miejsce w piątek 7 sierpnia w Woli Mieleckiej. Karetka zderzyła się z dostawczakiem. Jak się później okazało, ratownicy przewozili pacjentkę z podejrzeniem koronawirusa. Właściciel posesji, przy której doszło do wypadku pomógł pacjentce, która ucierpiała w wypadku. Dodatkowo wystawił z posesji krzesło na którym usiadła pacjentka. O WYPADKU PRZECZYTASZ TUTAJ >>

Po tym jak okazało się, że osoba ta będzie diagnozowana pod kątem koronawirusa, właściciel posesji postanowił skonsultować się z Sanepidem. Chodziło mu o przyjazd odpowiednich służb i dezynfekcję terenu na którym doszło do wypadku.

W krótkiej rozmowie z pracownikami Sanepidu dowiedział się, że instytucja ta nie jest od zlecania i wykonywania dezynfekcji i nie pomoże.

Następnie zadzwonił do strażaków, który okazali się pomocni i doradzili jak można zdezynfekować tę przestrzeń i kto może pomóc.

Co zrobić w podobnym przypadku, który może dotyczyć każdego z nas?

Poprosiliśmy mielecki Sanepid o stanowisko w tej sprawie. 

"Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mielcu informuje, że nie prowadził postępowania administracyjnego dotyczącego wypadku w Woli Mieleckiej z udziałem karetki pogotowia ratunkowego. (...) Ponadto informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Inspekcja ta jest jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru sanitarnego. Katalog ustawowych zadań nie wymienia dezynfekcji nieruchomości" - czytamy w oświadczeniu

"Obowiązek utrzymania nieruchomości w należytym stanie higieniczno-sanitarnym spoczywa  na właścicielu nieruchomości zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. (...) Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym" - wyjaśnia mielecki sanepid

"Na marginesie Inspektor Sanitarny w Mielcu wskazuje, że dezynfekcję nieruchomości można dokonać we własnym zakresie bądź przez firmy specjalizujące się w zakresie dezynfekcji przy pomocy ogólnodostępnych środków mających działanie wirusobójcze (...)" - dodaje.

Sytuację komentuje także Starostwo Powiatowe w Mielcu

- Opisana sytuacja – wypadek karetki – miała miejsce w pasie drogowym (droga wojewódzka Nr 984) . Jak ilustrują to zdjęcia zamieszczone w mediach, nie została naruszona tym incydentem powierzchnia nieruchomości przylegającej do drogi. O środkach zastosowanych podczas akcji ratowniczej decydują bezpośrednio na miejscu służby z użyciem których jest ona prowadzona. Wyniki przeprowadzonych testów  u przewożonego pechową karetką pacjenta dały wynik ujemny, co należałoby rozumieć, że nie było uzasadnienia ściągania w rejon wypadku specjalistycznej ekipy.

 


Czytaj także:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE