Prezes Rady Ministrów wprowadził 2. stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP, które obowiązują od 1 grudnia 2024 roku do 28 lutego 2025 roku na terenie całej Polski oraz dla infrastruktury energetycznej poza granicami kraju. Stopnie te obowiązywały już wcześniej, od dnia 1 marca 2024 roku. Decyzja ta jest więc przedłużeniem i wynika z przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz kluczowych obiektów.
Co oznaczają stopnie alarmowe?
- 2. stopień BRAVO Drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Ten stopień alarmowy obejmuje cały kraj. Jest wprowadzany w sytuacji zwiększonego zagrożenia atakiem terrorystycznym. Nie oznacza bezpośredniego ataku, ale wskazuje na wyższy poziom gotowości służb bezpieczeństwa, w tym policji, straży pożarnej i wojska.
- 2. stopień BRAVO-CRP dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni i wskazuje na możliwość prób ataków na systemy informatyczne, szczególnie te kluczowe dla funkcjonowania państwa. Stopień ten może być wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Ten stopień alarmowy CRP również obejmuje teren całego kraju
Obowiązywanie tych stopni alarmowych oznacza większą kontrolę w miejscach publicznych, wzmożone działania służb oraz podniesioną czujność w kluczowych obiektach infrastruktury, takich jak lotniska, dworce czy zakłady przemysłowe.
Znaczenie dla mieszkańców Mielca
Dla mielczan wprowadzenie stopnia BRAVO i BRAVO-CRP nie przynosi istotnych zmian w codziennym życiu, ponieważ taki poziom alarmowy obowiązuje już od 1 marca 2024 roku. Oznacza to, że mieszkańcy nie odczują dodatkowych utrudnień, a działania prewencyjne są kontynuacją już funkcjonujących procedur.Wzmożone środki ostrożności mogą być widoczne w takich miejscach jak zakłady przemysłowe, lotnisko w Mielcu czy inne strategiczne obiekty, jednak dla większości mieszkańców zmiany będą niezauważalne.
Zapytaliśmy Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego o szczegóły związane z wprowadzeniem stopni alarmowych i ich wpływem na funkcjonowanie miasta. Urzędnicy nie wypowiadają się na ten temat, argumentując, że szczegóły dotyczące stopni alarmowych mogą być niewłaściwie zinterpretowane, co mogłoby prowadzić do niepotrzebnego niepokoju wśród mieszkańców.
Źródło informacji: oficjalny portal GUS / stat.gov.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.