Reklama

Wójt Tuszowa Andrzej Głaz z absolutorium. Inni mogą zazdrościć jednomyślności

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UG Tuszów Narodowy

Wójt Tuszowa Andrzej Głaz z absolutorium. Inni mogą zazdrościć jednomyślności - Zdjęcie główne

23 czerwca podczas sesji Rady Gminy Tuszów Narodowy radni zdecydowali się jednogłośnie zaakceptować działania wójta gminy. | foto UG Tuszów Narodowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na czerwcowej sesji Rady Gminy Tuszów Narodowy radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem wójtowi gminy wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok. Radni usłyszeli także, w jakiej kondycji finansowej jest gmina.

Głosowanie absolutoryjne przeprowadzone 23 czerwca poprzedziła informacja przekazana przez Bronisławę Ziębę – skarbnika gminy o realizowanych zadaniach. Przed udzieleniem wotum zaufania wójtowi, sekretarz  gminy zapoznała radę z raportem o stanie gminy za ubiegły rok.

W 2021 roku dochody gminy  wykonane zostały w kwocie 51 637 998 zł, co stanowi 99,96% planu i były wyższe od dochodów w 2020 roku o 8 560 882 zł.

Wydatki gminy zostały wykonane w wysokości 49 671 5078  zł, co stanowi 91,48% wydatków planowanych.

Wydatki są odzwierciedleniem realizacji zadań wykonywanych przez gminę. W wielkości poszczególnych rodzajów wydatków znajdują odbicie kierunki i zakres zadań powierzonych do wykonania gminie. Wydatki można podzielić na majątkowe, w tym  inwestycyjne, oraz bieżące. Wydatki bieżące stanowiły kwotę 38 388 738 zł. W strukturze wydatków bieżących największą pozycje stanowią wydatki na oświatę, pomoc społeczną, w tym realizacja programu 500+, administrację. Gmina ponosi też wydatki na finansowanie szeroko rozumianej kultury, sportu, ochrony środowiska, utrzymanie zieleni, oświetlenie ulic, gospodarowanie odpadami komunalnymi, utrzymanie urządzeń komunalnych, budynków użyteczności publicznej, ochotnicze straże pożarne.

Najważniejsze inwestycje

2021 rok był rokiem bardzo dużych i kosztownych inwestycji, na które wydano 11 282 769 zł, co stanowiło 25% wszystkich wydatków. W tej kwocie 5 764 797 zł to dotacje pozyskane ze środków krajowych i unijnych, które były jednym z istotnych źródeł finansowania zadań.

Do najważniejszych i najkosztowniejszych inwestycji w tym okresie należy zaliczyć zakończenie modernizacji SUW w Jaślanach wraz z rozbudową sieci oraz  I etapu kanalizacji w Ławnicy, zakończenie budowy pełnowymiarowej hali  sportowej w Jaślanach, modernizację Ośrodka Zdrowia w Tuszowie Narodowym, rozpoczęcie budowy kompleksu sportowego w Tuszowie Narodowym.

- Podkreślić należy, że przy tak wielu inwestycjach, dzięki odpowiednio prowadzonej polityce finansowej, zadłużenie gminy na 31 grudnia 2021 roku stanowi tylko 8% dochodów. Daje to możliwości konstrukcji budżetu inwestycyjnego i zabezpieczania wkładów własnych do pozyskiwanych funduszy unijnych i krajowych w kolejnych latach - przekazują władze gminy.

- Głównym celem realizowanych i podejmowanych działań oraz inicjatyw w gminie Tuszów Narodowy jest jej wszechstronny rozwój, podnoszący jakość życia mieszkańców poprzez inwestowanie w infrastrukturę techniczną i społeczną, troska o szkolnictwo, najmłodszych i seniorów, a także wychowywanie w duchu wartości i pielęgnowanie dziedzictwa historyczno-kulturowego - zaznacza wójt gminy Andrzej Głaz.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy